Wysoko w rankingach samorządów

  1

  Dziennik Rzeczpospolita opublikował doroczny ranking samorządów. Oceniano m.in. dochody i wydatki na mieszkańca, pozyskane pieniądze unijne, nakłady na gospodarkę finansową, wydatki na promocję oraz liczbę nowych firm. W kategorii najbardziej innowacyjne samorządy – Gmina Świdnica zdobyła 22 miejsce spośród 250 najwyżej ocenianych w całej Polsce.

  Pierwsze miejsce w kat. gmin wiejskich kapituła konkursu przyznała gminie Szczurowa (woj. małopolskie, powiat brzeski), w kategorii gmin miejskich i miejsko-wiejskich był to Aleksandrów Łódzki, a w kategorii miast na prawach powiatu – pierwsze miejsce otrzymał Tarnów. Kryteria, którymi kierowała się Kapituła w przyznaniu tytułu „Innowacyjnej Gminy to m.in. umożliwienie mieszkańcom załatwienia wielu spraw za pośrednictwem internetu, kwestie meldunkowe, ewidencja działalności, szkolenia pracowników, dostępność punktów z darmowym internetem, wyposażenie pracowni komputerowych w szkołach, dysponowanie elektronicznym systemem informacji przestrzennej, zastosowanie unikalnych i innowacyjnych rozwiązań.

  Do udziału w pracach kapituły, Redakcja Rzeczpospolitej zaprosiła m.in. prof. Jerzego Buzka, prof. Michała Kuleszę, Hannę Majaszyk – podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów, zajmującą się podatkami pośrednimi i samorządami, Dariusza Daniluka – prezesa Banku Gospodarstwa Krajowego, Pawła Tomczaka – dyrektora Biura Związku Gmin Wiejskich RP. Podczas posiedzeń członkowie Kapituły w pierwszym etapie dokonali analizy danych Ministerstwa Finansów i Rozwoju Regionalnego, a w drugim oceny odpowiedzi spośród nadesłanych od samorządów ankiet.

  Aby wybrać samorządy do drugiego etapu, punktowano:
  • dynamikę wzrostu wydatków majątkowych (pomniejszonych o środki unijne) w przeliczeniu na jednego mieszkańca w latach 2006 – 2009,
  • wartość środków unijnych w przeliczeniu na jednego mieszkańca, które w latach 2007 – 2009 wpłynęły na rachunek budżetu gminy/miasta,
  • zadłużenie samorządu w stosunku do dochodów w latach 2006 – 2009,
  • nadwyżkę operacyjną w stosunku do dochodów w latach 2007 – 2009,
  • dynamikę wzrostu dochodów własnych w latach 2006 – 2009
  • relację nakładów inwestycyjnych do przyrostu zadłużenia w latach 2006 – 2009,
  • dynamikę wzrostu wydatków ogółem na jednego mieszkańca w wybranych działach w poszczególnych latach 2006 – 2009:
  • transport i łączność,
  • ochronę środowiska
  Złotą Setkę najlepszych samorządów w kraju, w kategorii gmin wiejskich po raz drugi z rzędu otwiera gmina Stepnica w zachodniopomorskim. W tym roku Gmina Świdnica uplasowała się na 45 miejscu i jest jedyną gminą w powiecie świdnickim, która niezmiennie od ponad 3 lat znajduje się w ścisłej 50. najlepszych samorządów w kraju wg Rzeczpospolitej. Spośród 100 utytułowanych samorządów w kategorii gmin wiejskich, znalazły się tylko 3 gminy z woj. dolnośląskiego, w tym właśnie gmina Świdnica. Ranking publikujący najlepsze samorządy w Polsce, a tym samym przyznający gminie Świdnica 22 miejsce w kat. innowacyjny samorząd i 45 w Złotej Setce najlepszych samorządów w kraju nadaje sens, temu, że warto ciężko pracować na rzecz wspólnej, lokalnej społeczności – mówi wójt gminy Świdnica  Teresa Mazurek.
  Ranking ”Rzeczpospolitej” ma najwyższą rangę w kraju, gminy są oceniane bardzo dokładnie, starannie i rzetelnie przez niezależną Kapitułę. Ranking nagradza samorządy najlepiej dbające o rozwój i podnoszenie jakości życia swoich mieszkańców przy jednoczesnym zachowaniu bezpieczeństwa finansowego. Wyróżnienia przyznawane są od 15 lat. Najpierw na podstawie danych z Ministerstwa Finansów wybieranych jest 250 samorządów, a następnie Kapituła poddaje wybranych szczegółowej ocenie według specjalnych kryteriów.

  przyg. Janusz Waligóra

  UG Świdnica

  Poprzedni artykułChleb z niespodzianką
  Następny artykuł37 pijanych w 24 godziny