Studenci już w USA [ZDJĘCIA]

  11

  Ekipa Busem przez świat dotarła do Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej. Nie obyło się bez problemów. Studentom groziła deportacja do Polski. Na szczęście wszystko skończyło się po myśli „busiarzy”. Siedmiu studentów w trzy miesiące zamierza pokonać w sumie ponad 20 tys. km dookoła Ameryki Północnej.

  Pakowanie trwało jak zwykle do samego rana, ale zdążyliśmy. Jedziemy juz na lotnisko w Warszawie, gdzie o 19:05 startuje nasz samolot. Przesiadka w Helsinkach i w piątek 14. startujemy do USA. W Chicago spotykamy sie z Polakiem, Tommym i następnego ranka autostopem lub wypożyczonym autem jedziemy ponad 1000 km do Nowego Yorku gdzie odbieramy busa – piszą na swoim blogu podróżnicy.

  Po dziesięciu godzinach lotu wylądowali w Chicago. Już są w USA, ale o tym czy zostaną wpuszczeni na terytorium Stanów Zjednoczonych decyduje urzędnik. Tu zaczęły się kłopoty.

  Na dzień dobry odprawa – rozmowa z urzędnikiem – to tu dopiero decydują czy cię wpuszczą do USA i na ile. Każdy zostaje skierowany do innego okienka, podchwytliwe pytania o cel podróży, u kogo się zatrzymamy, ile ma lat, skąd mamy kasę, gdzie pracujemy itd. Wszyscy przechodzimy, ale Wojtka zatrzymują, zabierają mu paszport i każą zaczekać z boku. Po chwili zabierają go do pokoju nielegalnych imigrantów. (…)  Nie wiemy co się z nim dzieje… Po godzinie funkcjonariusz amerykański zaczyna dokładny wywiad z Wojtkiem – zdenerwowanie spowodowane informacją deportacji poprzednich dwóch Polaków ciągle mu towarzyszy. Reszta poddenerwowanej ekipy nie liczy już czasu ile to wszystko trwa. Nagle z pomieszczenia otoczonego lustrami, wychodzi czerwony i ociekający potem Wojtek, kręci przecząco głową… Byliśmy pewni, biorąc pod uwagę wygląd Wojtka, że już wracamy wszyscy z Wojtkiem z powrotem do Polski. Okazuje się jednak, że zostajemy w Ameryce, WSZYSCY.

  Dzień później po spokojnej nocy przespanej w wygodnych łóżkach czekała ich wycieczka po polskim Chicago.

   

  ***

  Piątka świdnickich studentów udowodniła, że chcieć to móc. Dwa lata temu kupili starego busa, odmalowali go i mimo braku funduszy pojechali w świat spełnić marzenia. Od tamtej pory odwiedzili już 28 państw i przeżyli wiele przygód. Projekt „Busem Przez Świat” zakłada objechanie starym „ogórkiem” całego globu. Więcej informacji o projekcie: www.busemprzezswiat.pl

  Poprzedni artykułNowi zawodnicy w ŚKPR
  Następny artykułWakacje. Co z pracą dla nastolatków?