Remont dworca zagrożony?

  17

  Wykonawca kapitalnego remontu dworca Świdnica Miasto ma kłopoty. Jeden z wierzycieli zgłosił do do Sądu Rejonowego Wrocław Fabryczna wniosek o upadłość. – Decyzje jeszcze nie zapadły, na razie został zabezpieczony majątek firmy Integer S.A. – informuje biuro prasowe Sądu Okręgowego we Wrocławiu.

  Wniosek został złożony 5 lipca.  Integer S.A. to już druga firma z branży budowlanej, realizująca inwestycję w Świdnicy, która przeżywa bardzo poważne problemy. Niedawno umowę wypowiedziało Przedsiębiorstwo Robót Drogowych i Mostowych z Kędzierzyna Koźla, budujące na zlecenie Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei małą obwodnicę Świdnicy. Upadłość grozi także firmie Polimex – Mostostal, która miała przejąć to zadanie.

  Integer S.A. jest renomowaną, wrocławską firmą, specjalizującą się w odbudowie i renowacji obiektów zabytkowych, a także w budowie apartamentowców. W Świdnicy wygrała  przetarg na kapitalny remont dworca Świdnica Miasto, który prowadzi od października 2010 r. Inwestycja w całości jest finansowana z budżetu miasta. Czy kłopoty firmy będą miały wpływ na zakończenie remontu? Firma Integer S.A.  nie odpowiedziała na pytania Swidnica24.pl. Do inwestora, czyli miasta, nie dotarły niepokojące wiadomości – zapewnia Monika Żmijewska, asystentka prezydenta.

  – Firma Integer S.A. do dnia 19 lipca br. nie przekazała do nas żadnej informacji (ani pisemnie, ani w żadnej innej formie), z której wynikałoby, że wycofuje się z realizacji umowy na roboty budowlane w ramach remontu budynku dworca kolejowego w Świdnicy – mówi Monika Żmijewska. – Wczoraj monitorowaliśmy postęp prac na miejscu realizacji inwestycji i po sprawdzeniu stanu zaawansowania robót nie zauważyliśmy nic niepokojącego, co wskazywałoby na ich wstrzymanie. Roboty są realizowane tak jak do tej pory. Jeśli chodzi o stronę finansową warto zaznaczyć, że miasto Świdnica do dnia 19 lipca br. zapłaciło za wszystkie faktury wystawione przez firmę Integer S.A. bazując na rozliczeniu powykonawczym przygotowanym według obmiaru wykonanych robót. Za dotychczasowe prace remontowe na dworcu kolejowym zapłaciliśmy firmie realizującej inwestycję  kwotę 4.901.467,49 zł brutto. Zgodnie z obowiązującą umową termin zakończenia prac zaplanowano na 31 lipca br. Nie dotarły do nas informacje o zamiarze przedłużenia przez wykonawcę terminu realizacji tej inwestycji.

  Inwestycja ma kosztować ostatecznie  4,99 mln złotych. Taką ofertą Integer S.A. wygrał w 2010 roku przetarg. Najwyższa opiewała na ponad 7 milionów złotych.

  Według statystyk, do końca czerwca upadłość ogłosiło w Polsce 416 firm, jedna czwarta z nich to przedsiębiorstwa z branży budowlanej. Autorzy raportu Bisonde Polska uważają, że do końca roku upaść może 800 firm. Najgłębszy kryzys dotyczy właśnie branży budowlanej. „To efekt trwającej od dłuższego czasu wojny cenowej. W pierwszych sześciu miesiącach upadłość ogłosiło blisko 100 firm z sektora budownictwa. W porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego stanowi to wzrost o blisko 55 proc.” (raport Bisonde Polska za wp.pl).

  asz

  Poprzedni artykułPrzybywa płatnych miejsc postojowych
  Następny artykułInfolinia dla konsumentów