Ratują od zapomnienia

  0

  Drohobycz, Borysław, Lataczów – to miejscowości na Ukrainie, w których młodzież z powiatu świdnickiego ratowała od zniszczenia i zapomnienia polskie cmentarze. W akcji TVP Wrocław i Dolnośląskiego Kuratorium Oświaty w tym roku udział wzięli gimnazjaliści z Jaworzyny Śląskiej, Dobromierza i licealiści ze Strzegomia.

  Prace na cmentarzu w Borysławiu

  Za nimi ciężka, fizyczna praca przy odchwaszczaniu, koszeniu, czyszczeniu grobów. „Stan, w jakim znajdował się cmentarz przeszedł nasze wyobrażenia. Zastaliśmy zarośnięte groby, pokryte trawami, krzakami i różnego rodzaju chwastami. Niektóre były tak wysokie, że trudno było dostrzec pośród nich blisko dwumetrowe grobowce i pomniki. Zakres prac wyznaczył nam ks. proboszcz Adam Przywuski, gospodarz latyczowskiego sanktuarium. Wzięliśmy się od razu do pracy. W trakcie tygodnia udało się uporządkować, a często nawet przywrócić do istnienia ponad 100 mogił. Odsłaniane nagrobki ukazywały kolejne polskie nazwiska: Baczyńskich, Przestrzelskich, Koseckich, Wójcików, Niedźwieckich – to tylko niektóre z nich.” – pisze na stronie UM Jaworzyny Śląskiej Anna Ryś,  jedna z uczestniczek akcji.

  Młodzi ludzie nie tylko zajmowali się porządkami. Była to okazja do zaprzyjaźnienia się z mieszkającymi na Kresach Polakami. Jak relacjonują uczniowie z Dobromierza, przez cały pobyt byli wspierani przez rodaków.

  Udział w tej akcji to wspaniała lekcja historii i patriotyzmu – zgodnie podkreślają uczestnicy, już teraz deklarując swój udział w kolejnych edycjach.

  Zdjęcia www.dobromierz.pl

  Poprzedni artykułMiędzynarodowy Turniej w Świdnicy
  Następny artykułPsssssstryk! Zmiana?