Psssssstryk! Zmiana?

  80

  Po 24 edycjach Andrzej Protasiuk najprawdopodobniej straci funkcję kierownika artystycznego Dni Fotografii. Świdnicki Ośrodek Kultury ogłosił konkurs  na to stanowisko. O pomyśle zorganizowania konkursu Andrzej Protasiuk dowiedział się od nas. Termin nadsyłania zgłoszeń minął 20 lipca

  Prawie 30 lat temu Andrzej Protasiuk wpadł na pomysł organizacji Dni Fotografii. Do Świdnicy z wystawami zjeżdżali wybitni artyści: Wołkow, Rydet, Pierściński czy Rolke. Świdnickie Dni Fotografii są jedną z najważniejszych imprez kulturalnych na mapie Polski, a utworzona przez Protasiuka na potrzeby święta fotografii Galeria zyskała status kultowej. Każdy szanujący się artysta znał to miejsce, a jego marzeniem było pokazać swoje prace właśnie w Świdnicy na Dniach Fotografii, którymi w PRL interesowała się nawet Służba Bezpieczeństwa. Do Świdnicy ściągali autorzy niepokorni, a cenzura blokowała wystawy. Co się stało, że nagle po tylu latach dobrej organizacji ogłasza się konkurs?

  Na to pytanie nie dostaliśmy jednoznacznej odpowiedzi. Tomasz Jamróg, dyrektor ŚOK-u jedynie poinformował nas o tym, że pan Andrzej Protasiuk, jak każdy zainteresowany, może przystąpić do konkursu na kierownictwo artystyczne tegorocznej edycji.  Jak podkreśla, o planach i pomysłach dotyczących Dni Fotografii 2012 rozmawiał z przełożonym – wiceprezydentem Waldemarem Skórskim, który zaakceptował przedstawione propozycje, rekomendując jednocześnie tryb konkursowy. Takiego rozwiązania Świdnicki Ośrodek Kultury nie musi stosować, ale jest przyjęte przy organizacji przedsięwzięć i się sprawdza – dodaje Jamróg.

  Do tegorocznych Dni Fotografii zostały niespełna dwa miesiące i jak zapewnia dyrektor, możemy być spokojni o program. – O poziom artystyczny imprezy jesteśmy spokojni. Dwa miesiące to wystarczająco dużo czasu, by wszystko odpowiednio przygotować. Właśnie ogłoszono kolejną edycję Międzynarodowego Konkursu Fotograficznego „Zestaw 2012” i podano informację o Świdnickim Fotomaratonie, notabene pomysłodawcą tych dwóch imprez jest również Andrzej Protasiuk. XXV święto fotografii zaplanowano na wrzesień. Andrzej Protasiuk nie chciał jednoznacznie powiedzieć, czy wystartuje w konkursie organizowanym przez Świdnicki Ośrodek Kultury. Dyrektor Tomasz Jamróg dotychczasowy wkład  Andrzej Protasiuka w rozwój fotografii w Świdnicy ocenia bardzo wysoko, zaś poprzednie edycje Dni Fotografii stały na dobrym poziomie. Skoro jest dobrze, to po co zmiany?

  Tomasz Pietrzyk

   

  Poprzedni artykułRatują od zapomnienia
  Następny artykułTragedia w Siedlimowicach [FOTO]