Obwodnica Świdnicy z opóźnieniem?

  8

  – W najgorszym wypadku może dojść do minimalnego przesunięcia terminu oddania do użytku, ale mam nadzieję, że tak się nie stanie – zapewnia Krzysztof Kiniorski, rzecznik prasowy Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei. Inwestor małej obwodnicy Świdnicy nie otrzymał oficjalnego pisma o „zejściu z placu budowy”, jednak żadnego ruchu na powstającej drodze nie widać. Na wyraźnie widocznej już trasie nie ma ani maszyn, ani robotników.

  – Prace zostały tylko wstrzymane – tłumaczy Jan Bara, dyrektor ds. realizacji kontraktów w Przedsiębiorstwie Robót Drogowych i Mostowych z Kędzierzyna Koźle. – Trwają rozmowy z konsorcjantem, spółką Polimex Mostostal, o dokończeniu kontraktu.

  Krzysztof Kiniorski wyjaśnia, ze DSDiK czeka na razie ze spokojem na wynik negocjacji. – Lepsze dla wszystkich będzie dokończenie prac bez konieczności zlecania ich nowemu wykonawcy. Oczywiście w umowie są zapisy o karach w razie niewywiązania się z kontraktu, mamy jednak nadzieję, że nie będzie konieczności sięgania po takie rozwiązanie. Termin ukończenia jest wciąż odległy (połowa 2013 roku), więc nie ma powodów do podejmowania gwałtownych kroków – tłumaczy.

  Jeszcze niedawno wydawało się, że  nowa, dwupasmowa droga łącząca Słotwinę z rondem Solidarności powstanie kilka miesięcy wcześniej niż planowano. Prace szły z rozmachem. Kłopoty pojawiły się pod koniec maja, gdy bank kredytujący firmę z Kędzierzyna postawił kredyt w stan natychmiastowej wymagalności. PRDiM złożyło w sądzie wniosek o ogłoszenie upadłości.

  Mała obwodnica Świdnicy to nowy odcinek drogi o długości ponad 3 km. Docelowo połączy węzeł „Słotwina” (znajdujący się w ciągu projektowanej obwodnicy Świdnicy – droga krajowa nr 35) z drogą wojewódzką nr 382 w kierunku Strzegomia, która będzie miała po dwie jezdnie  w obu kierunkach o szerokości 8 m każda, nowe skrzyżowania jednopoziomowe i rondo połączone z obwodnicą Świdnicy w ciągu drogi krajowej nr 35.

   Koszt prac budowlanych to 23,2 mln zł. Inwestycję po połowie finansują Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013 oraz Budżet Województwa Dolnośląskiego.

  asz

  Poprzedni artykułCzy ofiary wybaczyły?
  Następny artykułTani bilet na wakacje