Muffat w Kościele Pokoju

  1

  W niedzielny wieczór polska orkiestra barokowa Arte dei Suonatori zachwycał publiczność zgromadzoną w Kościele Pokoju. Słuchaczy przybyło bardzo dużo, tak, jak na koncercie w Makowicach – słychać było kilka języków. Zespół zagrał pięć wspaniałych sonat Georga Muffata w formie concerto grosso. Pojawiły się instrumenty z epoki: klawesyn, altówki, wiolonczele i skrzypce. Członkowie septetu przeżywali muzykę na równi z widzami – ostatnie, co można powiedzieć o tej orkiestrze to to, że jest statyczna. Muzycy niemal tańczyli ze swoimi instrumentami. Nic dziwnego, że za zaangażowanie publiczność podziękowała im gromkimi brawami i okrzykami zachwytu. Nie bez znaczenia była też lokalizacja – Kościół Pokoju, którego wystrój i historia tworzą unikalny klimat, to doskonałe miejsce na prezentację muzyki tego typu.

              Dzisiaj o godzinie 19:30 w kościele Św. Krzyża przy ulicy Westerplatte zabrzmi koncert ‘Ojciec Chrzestny’ w wykonaniu Laboratoire de la Musique. Tytułowy Ojciec chrzestny to Georg Philipp Telemann, którego kompozycje będziemy mogli usłyszeć. Zabrzmią także utwory Jana Sebastiana Bacha i jego syna – Carla Philippa Emanuela Bacha, który jest chrześniakiem Telemana. Usłyszymy bardzo charakterystyczny klawesyn, flet traverso – barokowego przodka fletu poprzecznego, skrzypce i wiolonczelę. Warto sprawdzić i usłyszeć, czy wielcy kompozytorzy, którzy znali się tak dobrze, czerpali inspiracje od siebie nawzajem.

  Adrianna Wodniak

  Wstęp na koncerty: bilet normalny 25 zł, ulgowy 15 zł.  Bilety będzie  można kupić  w Informacji Turystycznej w Rynku, w Baroccafe na placu Pokoju i w Kościele Pokoju lub przed koncertami.

  Program XIII Festiwalu Bachowskiego

  pn 30 VII kościół św. Krzyża 19.30
  BACH & TELEMANN
  LABORATOIRE DE LA MUSIQUE

  wt 31 VII Kościół Pokoju 19.30
  Scheidemann Cabezon Bruna Byrd Purcell Walther Buxtehude
  recital Marcin Armański organy (1695)

  śr 1 VIII Katedra 19.30
  Hans Leo HASSLER Missa Octava a 8
  OCTAVA ENSEMBLE

  cz 2 VIII kościół św. Krzyża 19:30
  TROMBONE GRANDE
  Monteverdi de Rore Taeggio Speer Scheidemann Cesare Gabrieli
  OLTREMONTANO / Wim Becu

  pt 3 VIII Katedra 19.30
  FILI MI ABSALON
  Isaac Josquin Gombert Scheidemann Scheidt Schütz
  Ralf Rhiel bas
  OLTREMONTANO / Wim Becu

  sb 4 VIII Kościół Pokoju 18.00

  Poprzedni artykułPełcznica pogroziła
  Następny artykułŚwidnica widoczna podczas IO w Londynie