Kobiety protestują

  7

  – Jeśli tej poradni nie będzie, czeka nas prawdziwy dramat – alarmują mieszkanki Żarowa. 12-tysięczna gmina została bez opieki ginekologiczno-położniczej.  Kilkaset kobiet podpisało się pod listem protestacyjnym do Narodowego Funduszu Zdrowia.

  Poradnia Ginekologiczno-Położnicza w NZOZ „Medicus” jest jedyną tego typu poradnią w gminie Żarów. Nie dostała kontraktu. Decyzję dolnośląski NFZ ogłosił w połowie lipca. – Z terenu powiatu świdnickiego wpłynęło 20 ofert Poradni Ginekologiczno-Położniczych, z czego podpisano umowy z 14 poradniami. Żarowska poradnia znalazła się na 18 miejscu – wyjaśnia rzecznik prasowy Dolnośląskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia Joanna Mierzwińska. Ta decyzja zaskoczyła żarowską przychodnię. – Poradnia istnieje kilkanaście lat. W ostatnim czasie dostosowaliśmy ją do wymogów Narodowego Funduszu Zdrowia. Została przebudowana oraz wyposażona w nowy sprzęt.  Pozytywnie przeszliśmy kontrolę pracowników NFZ oraz negocjacje, które odbyły się w czerwcu. Nie było uwag, ale kontraktu nie otrzymaliśmy – wyjaśnia kierownik NZOZ „Medicus” w Żarowie Violetta Kołodziejczyk.

  Oburzone są mieszkanki gminy. – Gabinet zapewnia kompleksową opiekę nad kobietą w zakresie położnictwa i ginekologii. Środowisko, w którym mieszkamy nie należy do zamożnych. Często z pobliskich wsi dojeżdżamy najtańszym środkiem transportu (rower). Pozbawienia nas możliwości korzystania z tego gabinetu zapewne spowoduje, że wiele z nas nie będzie stać na kosztowne leczenie i dojazdy. W dzisiejszych czasach tak wiele mówi się o profilaktyce, o badaniach, a tu słyszymy, że nasz gabinet przestanie świadczyć usługi w tym zakresie. Przecież jako pacjentki mamy prawo do ochrony naszego zdrowia i stanowczo przeciwstawiamy się pozbawienia nas opieki ginekologicznej – napisały w petycji. W tej sprawie interwencję podjęli także przedstawiciele władz gminy, powiatu świdnickiego i poseł Katarzyna Mrzygłocka. Jest już efekt. NFZ ogłosił konkursy uzupełniające, w tym także na poradnię ginekologiczno-położniczą.

  Przypomnijmy. Żarów nie jest jedyną gminą w powiecie świdnickim, która nie uzyskała kontraktów na istotne dla mieszkańców poradnie. Świdnickie starostwo interweniowało w kilku przypadkach. Chodzi przede wszystkim o brak kontraktu na lata 2012 -2015 w zakresie tak popularnych i podstawowych specjalności jak:

  • ginekologia , położnictwo i otolaryngologia w Samorządowej Przychodni Zdrowia w Jaworzynie Śląskiej
  • ginekologia i położnictwo w NZOZ „Medicus” w Żarowie
  • diabetologia i pulmonologia w Miejskim Ośrodku Zdrowia w Świebodzicach
  • endokrynologia w Centrum Usług Medycznych „Eskulap” w Świdnicy
  • dermatologia, wenerologia i otolaryngologia w NZOZ „ Mieszko” w Świdnicy
  • kolonoskopia w NZOZ „Raj-Med” w Świdnicy

  opr. red.

  Poprzedni artykułPiękności na wybiegu
  Następny artykułFrekwencja dopisała