Egipt na wyciągnięcie ręki

  1

  O niezwykłej karierze garderobianego, który został wezyrem, o bezimiennej kobiecie, którą dręczył potworny ból głowy i wyprawach dyplomatów opowiadali Kamil Omar Kuraszkiewicz i Agnieszka Kowalska, członkowie polskiej misji archeologicznej w egipskiej Sakkarze. Uznanie tłumnie zgromadzonych widzów budził fakt, że wszystkie te niezwykłe informacje pochodziły sprzed kilku tysiącleci, a wyczytane zostały w grobowcach. Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy zadbało, by podczas IV edycji Nocy Muzealnej, 6 lipca,  opowieści zostały okraszone przedmiotami i zdjęciami z miejsc, które złożyły się na wyjątkową wystawę.

  Jedna z sal została zaaranżowana na wzór egipskiego grobowca. Obok zdjęć, pokazujących prace polskich archeologów, można było zobaczyć przedmioty, wydobyte z piasków pustyni.  Dobiesław Karst, kustosz wystawy, stworzył także replikę „ślepych wrót”, które w okresie przedfaraońskim służyły Egipcjanom do kontaktów ze zmarłymi. Atmosferę tuż przed północą rozgrzał fakir, który wystąpił w towarzystwie tancerek.

  Wystawę można zwiedzać do końca września. A już za tydzień, w piątek, 13 lipca o godzinie 18.00 w Muzeum Dawnego Kupiectwa z wykładem gościł będzie profesor Karol Myśliwiec, dyrektor Zakładu Archeologii Śródziemnomorskiej PAN, kierownik misji archeologicznej w Sakkarze.

  Poprzedni artykułTeatry na Rynku [FOTO]
  Następny artykułWicemistrzostwo Polski naszych akrobatów