Zorganizowana grupa przestępcza przed sądem

  6

  Trudnili  się przemytem, kopiowaniem i rozprowadzaniem nośników optycznych zawierających muzykę i filmy. Działali  na terenie Unii Europejskiej. W piątek, 22 czerwca  Prokuratura Okręgowa w Świdnicy skierowała do sądu akt oskarżenia wobec 19 osób – członków zorganizowanej grupy przestępczej.  Śledztwo w tej sprawie prowadzili funkcjonariusze Sudeckiego Oddziału Straży Granicznej.

  Proceder ujawniono w 2008 roku, wtedy to funkcjonariusze Straży Granicznej rozbili międzynarodową zorganizowaną grupę przestępczą trudniącą się przemytem, kopiowaniem i rozprowadzaniem nośników optycznych zawierających muzykę i filmy na terenie Unii Europejskiej. Funkcjonariusze zatrzymali początkowo 14 osób, w wyniku dalszych czynności kolejne. Zatrzymania nastąpiły na zachodniej i południowej granicy, w kilku miejscowościach jednocześnie – od Szczecina po rejon Katowic.

  Zabezpieczono towar na kwotę ok. 34 milinów złotych 90 tysięcy płyt, pięć profesjonalnych linii produkcyjnych do wytwarzania krążków, składających się m.in. z komputerów służących do gromadzenia muzyki i filmów, duplikatorów do zwielokrotniania płyt, pamięci przenośnych, drukarek, farb i odczynników wykorzystywanych przy produkcji okładek. Zabezpieczono ponad 120 tysięcy gotowej poligrafii. Zatrzymano broń palną i duże sumy pieniędzy (w euro, dolary i złotówki).

  Proceder rozpoczynał się w Rosji, gdzie odbywała się produkcja płyt, a finał miał miejsce w wielu krajach Unii Europejskiej. Nielegalny towar rozprowadzano z bardzo dużym zyskiem, trafiał on głównie do hurtowych odbiorców.

  oprac. tepe/foto wikipedia

   

  Poprzedni artykułSpacer bez zegarka po placu Pokoju [KONKURS]
  Następny artykułDzień otwarty w poradni uzależnień