Znanenieznane.pl: Podziemny wodospad i złoto

  1

  Potrzebujecie odrobiny arszeniku? Kopalnie w Złotym Stoku dysponują i takim bogactwem naturalnym. Jeśli jednak nie planujemy nikogo truć, możemy obejrzeć jedyne w swoim rodzaju zjawisko – podziemny wodospad.

  W „Sztolni Gertruda” znajduje się jedyne w Polsce Muzeum Przestróg i Apeli. Możecie w nim podziwiać różnej wielkości tabliczki z uwiecznionymi najróżniejszymi hasłami, instrukcjami i ostrzeżeniami. Szczególną interesujące są eksponaty pochodzące z lat 60 i 70-tych ubiegłego wieku. „Rolników obsługujemy szybko, sprawnie i życzliwie”, „Pamiętaj! Namawiając do palenia i picia obciążasz swoje sumienie „, „Wejście do toalety za okazaniem książeczki zdrowia” – to tylko kilka tego typu perełek.

  W niewielkiej komorze Sztolni Czarnej Górnej zobaczyć można prawdziwą perełkę – podziemny wodospad. Woda z ośmiu metrów spada z hukiem tuż obok przechodzących korytarzem dzieci i dorosłych, budząc zachwyt. Ten największy w Europie podziemny wodospad został oświetlony i małe tęcze powstające dzięki temu dokoła nie pozwalają szybko stamtąd odejść.

  Legendy

  Boicie się zabłądzić w kopalni? Pamiętajcie, że pomóc Wam może duch Gertrudy. Dawno temu w kopalni złota nastąpił potężny zawał, pod którym zginęło 4 górników. Właściciel kopalni nie kwapił się jednak z podjęciem akcji ratunkowej. Wtedy to Gertruda, żona jednego z zasypanych górników, postanowiła sama dotrzeć do miejsca katastrofy i uratować swojego męża. Z pochodnią zeszła do korytarzy. Mijały dni, ale Gertruda nie wychodziła. Na zawsze pozostała w labiryntach kopalni. Na jej pomoc w późniejszych latach mogły liczyć zagubione osoby.

  Co można tam robić?

  • Płukać samodzielnie złoto i własnoręcznie bić pamiątkowe monety.
  • Przepłynąć 15-osobową łódką 200-metrowy odcinek Sztolni Gertruda. Uwaga – łódka zwie się Titanic!
  • Obejrzeć ekspozycje map i planów kopalni z okresu od XVIII do XX w.
  • Zwiedzić kopalnię ze znajomymi, biorąc udział w grze fabularnej.
  • Przejechać 300-metrową podziemną trasę Pomarańczowym Tramwajem.

  Czego nie wolno pominąć?

  • Chodnika śmierci. Wykuty na wyższej kondygnacji chodnik o niezwykle ponurej historii. Tutaj bowiem skazywano na śmierć górników podejrzanych o kradzież złota. Skazańca stawiano pod ścianą. Jego ręce wkładano aż po łokcie w specjalnie wykute dziury, po czym otwory te wypełniano zaprawą. Nieszczęsny górnik, przytwierdzony do skały, konał w strasznych męczarniach.

  Atrakcje i ciekawe miejsca w pobliżu

  • Leśny Park Przygody Skalisko. Park linowy położony na 7 hektarach.
  • Przejście na Most Św. Jana – dwuprzęsłowy, gotycki obiekt z 1565 r. Figura św. Jana jest kopią figury z mostu Karola w Pradze.
  • Zloty Stok – miasto górników złota.
  • Pałacu w i pocysterskiego zespołu w Kamieńcu Ząbkowickim

  Znanenieznane.pl

  Poprzedni artykułZ wypożyczalni: Grudniowi chłopcy
  Następny artykułCzary Penelopy: Szparagi po polsku