Zajrzyj do schronu

  5

  Dzień Otwarty Amplifikatorni w Świdnicy organizuje po raz kolejny Fundacja Otwartego Muzeum Techniki przy współudziale Centrum Radiokomunikacji Amatorskiej. Tym razem wydarzenie realizowane jest w ramach IX Międzynarodowych Warsztatów Archeologii Przemysłowej, organizowanych w dniach 14-15 czerwca w Nowej Rudzie, Dzierżoniowie, Wałbrzychu i Świdnicy. Impreza objęta jest patronatem prezydenta Świdnicy, Wojciecha Murdzka.

  Stacja wzmacniakowa sygnału telefonicznego przy ul. Tołstoja 7-10 stanowi doskonale zachowany zabytek techniki, wzniesiony w okresie przygotowań do II wojny światowej. Pod specjalnie zaprojektowanym blokiem mieszkalnym i działką z ogrodem został zamaskowany podziemny schron, będący częścią systemu łączności nazistowskiej Rzeszy na wschodnich rubieżach ówczesnych Niemiec. Obiekt został wzniesiony prawdopodobnie pod koniec lat 30. XX wieku. Wewnątrz zachowała się część aparatury i instalacje, będące świadectwem dawnego funkcjonowania tego obiektu. Unikatowa świdnicka amplifikatornia jest jednym z cenniejszych zabytków nie tylko Śląska, ale i Europy.

  Stację będzie można zwiedzić w piątek, 15 czerwca w godz. 8.30-13.00.

  Wstęp jest bezpłatny. Istnieje możliwość zwiedzania z przewodnikiem. Na miejscu przedstawiciele Fundacji Otwartego Muzeum Techniki inicjatora Dnia Otwartego, będą udzielać wszelkich informacji na temat działalności i historii obiektu. Grupy zorganizowane powyżej 15 osób (w tym grupy szkolne) prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny w celu zarezerwowania konkretnej godziny: tel. kom. 663 71 60 61.

  Oprawą Dnia Otwartego Amplifikatorni będą pokazy pracy radiostacji krótkofalowej prowadzone przez Centrum Radiokomunikacji Amatorskiej w Świdnicy. Członkowie stowarzyszenia przez 5 godzin będą nawiązywać połączenia z różnymi punktami na świecie za pomocą fal radiowych.

  Równocześnie od godz. 11.00 do 13.30 w NOT Świdnica (ul. Basztowa 2), zaplanowano konferencję dotyczącą historii i zabytków techniki. Prelegenci poruszą m. in. tematy dotyczące wrocławskiego węzła wodnego, zabytków techniki Portugalii, przekładni ciernych jako alternatywy w historii motoryzacji, a także omówią… suszarki do włosów wedle patentów amerykańskich.

  Stefan Augustyn

  rzecznik prasowy UM w Świdnicy

  Poprzedni artykułPod rozgwieżdżonym niebem Toskanii
  Następny artykułNa pomoc rodzinom