Partnerzy o inwestycjach

  2

  Świdnicę odwiedziła 35-osobowa delegacja gości z Czech, Litwy, Niemiec, Ukrainy i Węgier. Przedstawiciele 7 miast partnerskich uczestniczyli przede wszystkim w konferencji poświęconej inwestycjom miejskim, zrealizowanym w ostatnim dziesięcioleciu przy współudziale środków zewnętrznych – szczególnie dotacji unijnych, informuje Stefan Augustyn, rzecznik UM w Świdnicy.

  Poszczególne delegacje przedstawiły prezentacje multimedialne, w których opisano osiągnięcia samorządów uzupełnione ciekawym materiałem zdjęciowo-filmowym. To jedna z niewielu okazji, do wymiany spostrzeżeń w tak międzynarodowym gronie, które w dodatku, w tym samym czasie, staje przed podobnymi wyzwaniami związanymi z funkcjonowaniem wielu krajów w jednej strukturze – Unii Europejskiej.

  Spotkanie było także okazją do świętowania. W sobotę, 2 czerwca uroczyście podpisano List Jubileuszowy z okazji 10-lecia współpracy partnerskiej pomiędzy naszym miastem, a Rejonem Święciany na Litwie.

  W takiej chwili zdajemy sobie sprawę z jednej strony jak szybko mija czas, a z drugiej, jak wiele wspólnych inicjatyw udało nam się w tym okresie wcielić w życie i sprawić, że partnerstwo ma wymiar praktyczny, a o to przecież chodzi najbardziej – mówi Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy.

  Współpraca między narodami odbywa się na różnych poziomach. Często inicjowana jest przez służby dyplomatyczne poszczególnych krajów, ale właśnie na poziomie partnerstwa pomiędzy rejonami, miastami widać jak jest przydatna i owocna. Szczególnie cieszę się, że młodzi Litwini i Polacy na tym korzystają, ponieważ te relacje pozostaną żywe także wtedy, gdy my nie będziemy już piastować swoich stanowisk w samorządzie – dodaje mer Rejonu Święciańskiego, Vytautas Vigelis.

  Współpraca Świdnicy z partnerem litewskim rozwija się przede wszystkim na polu wymiany młodzieży (wielokrotnie gościliśmy grupy litewskie na turnusach wypoczynkowych w okresie wakacji), pomocy polonii litewskiej czy wreszcie ratowania miejsc pamięci (akcja zbierania funduszy i ratowania kościoła w Powiewiórce, gdzie ochrzczony został Józef Piłsudski).

  W niedzielę wieczorem, 3 czerwca goście uczestniczyli w wydarzeniach artystycznych odbywających się w Rynku z okazji powrotu wieży ratuszowej do miasta.

  Nasi zagraniczni partnerzy brawami nagrodzili pokaz laserowy oraz premierę nocnego oświetlenia wieży. Wszyscy byli pełni podziwu dla wieloletniej determinacji świdniczan, która pozwoliła po 45 latach doprowadzić do zrealizowania tego wspaniałego przedsięwzięcia – dodaje Tomasz Kościów z Departamentu Rozwoju Gospodarczego Urzędu Miejskiego w Świdnicy, który odpowiada za współpracę z miastami partnerskimi.