Dla polskich dzieci na Litwie

  4

  Po raz drugi władze gminy Świdnica organizują pomoc na rzec polskiej szkoły w Starym Siole na Litwie.  W najbliższy poniedziałek,25 czerwca dary przekazane przez uczniów gminnych placówek oświatowych zostaną przewiezione na Litwę. Do akcji włączyły się także szkoły miejskie, ZHP oraz Uniwersytet Trzeciego Wieku w Świdnicy.

  – To nie pierwsza akcja, w którą włączyła się gmina Świdnica oraz uczniowie gminnych placówek oświatowych. Nasza młodzież jest bardzo zaangażowana w wolontariat, inne formy pomocy. Wierzę, że ta akcja, jak inne, zakończy się sukcesem – mówi wójt gminy Teresa Mazurek.

  Obecnie na Litwie jest 121 szkół z językiem polskim. Uczy się w nich 22 tys. uczniów. Zgodnie z nowymi przepisami Ministerstwa Oświaty na Litwie podręczniki dla dwóch najstarszych klas (11-12) szkół mniejszości narodowych nie będą tłumaczone z litewskiego, gdyż nie ma na to pieniędzy. Dlatego też w przygotowanych darach nie zabrakło właśnie aktualnych wydawnictw encyklopedycznych, atlasów i słowników, lektur szkolnych i beletrystyki współczesnej. Również dużą część zebranej pomocy stanowiły przybory szkolne, tornistry, plecaki, zeszyty oraz pomoce dydaktyczne.

  Do akcji niesienia pomocy polskiej szkole w Starym Siole włączyły się także palcówki oświatowe ze Świdnicy, a także ZHP w Świdnicy i Uniwersytet Trzeciego Wieku. Dzięki ich pomocy szkoła na Litwie otrzyma pomoce szkolne, kserokopiarkę, DVD oraz przybory szkolne.

  Całość akcji, podobnie jak w roku ubiegłym koordynuje Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji przy współudziale Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej. Jak mówią organizatorzy przedsięwzięcia – jedziemy nie tylko po to, by dostarczyć paczki, ale by pobyć z tymi, którzy na dobre słowo i wsparcie nie zawsze mogą liczyć.

  Janusz Waligóra

  UG Świdnica

  Poprzedni artykułMizerne zainteresowanie świdnickimi sukiennicami
  Następny artykułRobot na pobocza?