Radośnie i kolorowo. Wiwat 3 Maja! [FOTO/WIDEO]

  16

  Świdnica wpisuje się w ogólnopolski trend, by podczas świąt państwowych rezygnować ze sztucznej pompy. Kolorowo i radośnie było na deptaku przed kościołem pw. NMP Królowej Polski na Osiedlu Młodych. – I w sam raz, i patriotycznie! – cieszyli się  Kazimiera i Ryszard Jelinkowie, którzy wraz ze sporą grupą świdniczan uczestniczyli w obchodach Święta 3 Maja.

  Niemal każdy, kto pojawił się w samo południe przy ulicy Prądzyńskiego, otrzymał biało-czerwony kotylion, dzieło dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 105 i MDK, oraz polską flagę. Obok władz miasta, powiatu i przedstawicieli parlamentu nie zabrakło pocztów sztandarowych organizacji kombatanckich, służb mundurowych i szkół wszystkich stopni ze Świdnicy. Nad sprawną organizacją czuwali świdniccy harcerze. Za obecność mieszkańcom dziękował prezydent Wojciech Murdzek, wspominając ubiegłoroczne uroczystości, znacznie skromniejsze z powodu niespodziewanych opadów śniegu. – Jest nas więcej, ale wciąż, proporcjonalnie do liczby wszystkich świdniczan, niezbyt wielu – mówił prezydent. – A przecież trzeba pamiętać, że wspólne świętowanie to nie tylko kwestia pamięci historycznej, ale przede wszystkim kształtowania Polaków dziś.

  A budowanie patriotycznych postaw to także okazja do zabawy i realizowania pasji. Od lat tańce narodowe kultywują zespoły prowadzone przez Marię i Wojciecha Skiślewiczów. Także dziś okazję do wzruszeń widzowie mieli dzięki występom najmłodszych tancerzy z Małej Świdnicy. Profesjonalny program “Na Wawel, na Wawel”  zaprezentował z kolei Zespół Tańca Narodowo-Estradowego Krąg.

  Wojciech Murdzek zachęcał, by sięgnąć do tekstu napisanej 221 lat temu Konstytucji. – To nie jest obszerny tekst, kilka stron. Jakże różni się ta ustawa od obecnych, wielotomowych, zdominowanych przez biurokrację. Prezydent dodał także, że Świdnica świętuje w szczególnym momencie, na kilka dni przed nadaniem miastu patronatu bł. Jana Pawła II. – A przecież właśnie Jan Paweł II jak nikt inny uczył nas patriotyzmu!

  O właściwym rozumieniu patriotyzmu przypomniał także ks. infułat Kazimierz Jandziszak, który w asyście wielu księży odprawił mszę za Ojczyznę: – Nie wolno przedkładać własnych interesów, także tych partyjnych,  ponad interesy Ojczyzny.

  asz

  • Było pięknie i uroczyście.
   Na przyszłość, to kotyliony mają mieć biel w środku, a czerwień na zewnątrz.
   Pozdrawiam wszystkich uczestników

   • Magda

    kotyliony wyglądają jak flagi japońskie..

  • smutna

   Prezydent Murdzek zapomniał jak to kler brał udział w Targowicy i rozbiorze Polski ! Oj historia nie była ulubionym przedmiotem i dlatego ciągle popełnia faux pas 🙂

   • olo

    Historia kołem się toczy
    Dzisiaj “kler” walczy o Polskę i Polaków a rządzący uskuteczniają współczesną Targowice pod dyktando interesu Brukseli

  • Się pytam

   A co w kościele robi Rafał “walczący z krzyżem” Ząbczyk?

   • odpowiadam

    To się chyba nazywa hipokryzja!

    • QWERTY

     Podniecacie się jakimś Ząbczykiem, wstydźcie się!

    • orze

     jaka hipokryzja?ma duzo wolnego czasu odkad nie pracuje w OSiRze

  • Henryk

   popieram kolor jest istotny bo to wygląda jak czerwony orzeł na białym tle a prawidłowo powinno się określać nie kotylion /to na zabawy/ ale rozeta to prawidłowa nazwa

   • Dziękuję P. Henrykowi za tę uwagę i piękne porównanie do koloru orła.
    Jeśli chodzi o nazwę która jest poprawna: kotylion czy rozeta, to mam wątpliwości i tak w telewizji powszechnie używa się słowa kotylion. Wg Słownika Poprawnej Polszczyzny pod redakcją W. Doroszewskiego termin kotylion określono ozdobę przypinaną tańczącym taniec -tak jak twierdzi Pan Henryk. Natomiast rozeta to jest termin architektoniczny , zamykający sklepienia np. w zamkach , kościołach.
    Kto może ten dylemat wyjaśnić ?
    Pozdrawiam czytających.

  • Life is a party

   Mundury jakiej formacji ma poczet sztandarowy Związku Sybiraków?

  • Miecznik

   Kościół ma istotny udział w powstaniu Konsytucji 3-go Maja!!!!! Dzięki Wielkanocnym Świętom olbrzymia część posłów nie wróciła na posiedzenie sejmu w zaplanowanym czasie z czego skorzystali zwolennicy ustawy i pośpiesznie przegłosowali jej przyjęcie!Było to stokilkadziesiąt osób w zdecydowanej części popierający reformy!Około czterystu posłów było nieobecnych.
   Kler był od początku zdecydowanym wrogiem ustaw majowych i poparł zdrajców z Targowicy ,którzy doprowadzili do upadku Konstytucji 3-go Maja.

   • olo

    1. W większości krajów Europy Wielki Piątek jest dniem wolnym od pracy. Natomiast Ładny Poniedziałek jest dniem pracy. Dawno powinniśmy wrócić do normalności. Wszyscy byliby zadowoleni.
    2. Przesunięcie głosowania nad kontrowersyjnymi ustawami nie zostało uwzględnione co świadczy o złej woli rządzącej większości

    • siemo

     W większości, czyli w których?

  • allmanbb

   demokraci swietuja konstytucje 3 maja i zapewne wiedza, ze byla ona totalnie antydemokratyczna… wprowadzala Monarchie Dziedziczna.

  • Linda

   Przykro mi tylko ze mnie tam nie bylo , polskie tance sa najpiekniejsze na swiecie i je kocham ,polaczenie je z polityka i kosciolem jest to postep do przodu dla Swidnicy.