Jazda na krawędzi z Piotrem Betlejem

    0

    Opowieść o pasji, wolności wyboru i woli walki, której akcja rozgrywa się na brytyjskiej wyspie Man położonej na Morzu Irlandzkim między Anglią i Irlandią. Już od 1904 roku organizowane są tam uliczne wyścigi motocyklowe „Isle of Man TT Races” – zaliczane do najbardziej widowiskowych i niebezpiecznych imprez tego typu na świecie. Wyspa jest jedynym terytorium należącym do Wielkiej Brytanii, na którym nie obowiązuje ograniczenie prędkości. Swoistą relacją z imprezy z 2010 roku jest film Richarda De Araguesa “Jazda na krawędzi”.

     

    5 maja w świdnickim kinie Cinema 3D zobaczymy specjalny pokaz filmu “Na krawędzi”. W wydarzeniu weźmie udział Piotr Betlej (na zdjęciu), jedyny Polak, który wystartował w wyścigu na wyspie Man. “Jazda na krawędzi” to przede wszystkim film dla fanów jednośladów. Zawodnicy uczestniczący w wyścigach pędzą po wiejskich drogach nawet 300 km/h. Świadomie balansują na granicy śmierci. W tym czasie z trybun ustawionych wokół ulic dopingują ich rodziny. Siłą tego dokumentu są zdjęcia, czuć tutaj prędkość bardziej niż w relacjach z Formuły 1 czy Moto GP i bohaterowie. Szczególnie jeden, największy wyścigowy luzak i outsider, ulubieniec publiki Guy Martin. Nigdy nie wygrał wyścigu podczas Isle of Man TT Races, mimo że zawodom poświęcił całe życie. Całe dnie spędza u mechanika albo w swojej przyczepie, oglądając wyścigi. Podobnym poświęceniem wykazuje się inny bohater filmu Ian Hutchinson, którego wyczyn podczas imprezy z 2010 roku przeszedł do historii.

    W filmie obejrzymy nie tylko ich walkę na torze, lecz także przygotowania i czas po wyścigu. Pokaz zaplanowano na 5 maja na godzinę 17:00.