Powrót piastowskich monet

  3

  Kwartniki – m.in. takimi monetami płacili średniowieczni mieszkańcy Świdnicy i całego Księstwa Świdnicko-Jaworskiego. Już za tydzień będzie można zobaczyć pierwszą z serii kopii monet.

  Wydanie kolekcji kopii Monet Piastów to wspólne przedsięwzięcie Lokalnej Organizacji Turystycznej „Księstwo Świdnicko-Jaworskie” i Mennicy Sudeckiej. Pomysł zakłada stworzenie serii monet, które będą dokładną kopią środków płatniczych funkcjonujących w Księstwie Świdnicko – Jaworskim. Pierwszą monetą z serii jest Kwartnik Bolka I Jaworskiego zwanego również Surowym.  Bolko I był nie tylko znakomitym politykiem i wodzem, ale przede wszystkim dobrym gospodarzem dla swego księstwa i ziem, którymi się opiekował. W wyniku udzielenia poparcia Henrykowi V w walce o tron wrocławski Bolko I otrzymał południowo-zachodnią część księstwa wrocławskiego. W ten sposób powstało Księstwo Świdnicko-Jaworskie, które istniało od 1290 do 1741 roku.

   – Kwartnik Bolka I Surowego pojawi się w sprzedaży już 28 maja 2012r. i będzie do nabycia w Informacji Turystycznej w Świdnicy. Będzie kosztował 6 złotych – mówi Łukasz Biernat z LOT „Księstwo Świdnicko Jaworskie”. –  Moneta wydana będzie w ozdobnym blistrze, a dodatkową atrakcją będzie możliwość zobaczenia tradycyjnego sposobu jej wybijania, a nawet samodzielne jej wybicie na świdnickim Rynku w dniach 29-31 maja podczas Kongresu Regionów – dodaje.

   Moneta jest kopią Kwartnika z Mennicy we Lwówku z lat 1278-1301. Awers monety zawiera GALEA DVCIS BOLCONIS i szyszak z pióropuszem,  a na rewersie umieszczony jest orzeł dolnośląski i ornament. Moneta zostanie wydana w nakładzie 1000 szt.

   Następną monetą z serii będzie kopia Kwartnika Bolka II Świdnickiego, która jest już przygotowana – zdradza medalier z Mennicy Sudeckiej. – Cały projekt zakłada wydanie aż 18 monet, z czego pięć ukaże się w tym roku. Sądzę, że nasza kolekcja przypadnie do gustu zarówno numizmatykom, pasjonatom historii, jak również mieszkańcom identyfikującym się z regionem.

   Kolekcja Monet Piastów będzie również swoistym i ciekawym produktem regionalnym, który turyści będą mogli nabyć w Informacji Turystycznej w Świdnicy oraz w innych punktach na terenie Księstwa Świdnicko-Jaworskiego.

  Poprzedni artykułDokumenty z danymi osobowymi w lesie
  Następny artykułDla kogo wielkie derby regionu?