Piech, Gol w kadrze na Euro 2012?

  11

  Już w najbliższą środę 2 maja selekcjoner piłkarskiej reprezentacji Polski Franciszek Smuda ma ogłosić szeroki skład kadry na zbliżające się Mistrzostwa Europy. Pojawia się coraz więcej głosów, że na Euro 2012 powinni pojechać wychowankowie Polonii Świdnica Arkadiusz Piech i Janusz Gol. Zastanówmy się jakie mają na to szanse.

  Dyskusja na temat gry obu piłkarzy na Euro przybrała na sile przy okazji niedawnych potyczek zespołów Ruchu Chorzów i Legii Warszawa w Ekstraklasie i finale Pucharu Polski. Weźmy zatem pod lupę konkurentów Arka w napadzie i Janka w środku pola. Dla Gola wygląda ona następująco: Tomasz Jodłowiec (Polonia Warszawa), Dariusz Dudka (AJ Auxerre), Rafał Murawski (Lech Poznań), Adam Matuszczyk (FC Koeln/Fortuna Duesseldorf), Eugen Polanski (FSV Mainz), Ludovic Obraniak (Girondins Bordeaux), Cezary Wilk (Wisła Kraków), Sebastian Mila (Śląsk Wrocław), Rafał Wolski (Legia Warszawa), Michał Żyro (Legia Warszawa). Jeśli chodzi ogólnie o pozycję pomocnika, to z pewnością pewni powołania mogą być skrzydłowi: Jakub Błaszczykowski (Borussia Dortmund), Adrian Mierzejewski (Trabzonspor SK) czy choćby Maciej Rybus (Terek Grozny), co do środka pola, czyli tego, co nas najbardziej interesuje, to wydaje się, że pewniakami są na pewno: Murawski, Dudka, Polanski, czy grający wyżej Obraniak. Arek Piech będzie „bił” się o miejsce w reprezentacyjnym napadzie z: Robertem Lewandowskim (Borussia Dortmund), Kamilem Grosickim (Sivasspor), Pawłem Brożkiem (Trabzonspor/Celtic Glasgow), Arturem Sobiechem (Hannover 96), Maciejem Jankowskim (Ruch Chorzów), Michałem Kucharczykiem z  Legii  Warszawa, w grę wchodzi też Ireneusz Jeleń (Lille OSC), choć powołanie tego nazywanego bardzo często „szklanego zawodnika” wzbudziłoby duże kontrowersje. Nie od dziś wiadomo, że Lewandowski jest niekwestionowanym liderem reprezentacji i to od niego zaczyna się budowanie składu. Jego pozycja w kadrze jest wiec niepodważalna. Kamil Grosicki  gra w Turcji jeszcze lepiej niż grał w Ekstraklasie, a jego szybkość i przebojowość robi furorę nad Bosforem. Zawodnik ten może jednak równie dobrze być ustawiony jako skrzydłowy. Z pozostałych napastnikami z których większość (poza Jankowskim) mało co gra w swoich klubach zawodnik „niebieskich” Arkadiusz Piech jako jedna z gwiazd polskiej ligi może konkurować jak równy z równym.

   

  Zarówno Janusz Gol, jak i Arkadiusz Piech mają już za sobą występy w reprezentacji. Piech grał z orzełkiem na piersi raz, Gol zaliczył siedem występów. Choć nie strzelili bramki na pewno pokazali się z dobrej strony, a od niedzieli „akcje” obu piłkarzy w kontekście gry w kadrze znacznie wzrosły, bo jak zdradził Roman Kołtoń w niedzielnym programie „Cafe Futbol” szeroka kadra z 26 piłkarzy ma być poszerzona do 32.

  /M.Rodziewicz/

  Poprzedni artykułNagroda za wskazanie wandala
  Następny artykułBiegiem wokół Zalewu Witoszówka [FOTO]