170 minut trwał pierwszy w tym roku egzamin maturalny. Absolwenci szkół ponadgimnazjalnych pisali test i wypracowanie z języka polskiego na poziomie podstawowym. W II LO w Świdnicy część uczniów stawiała na „Dżumę” Camusa. Tymczasem do wyboru były tematy m.in.z okresów romantyzmu i pozytywizmu:
temat 1: Wyjaśnij symbolikę lewej i prawej strony oraz jej znaczenie dla wymowy utworu, analizując przytoczony fragment III części „Dziadów” A. Mickiewicza. Zwróć uwagę na postać Novosilcowa i postawy innych bohaterów wobec niego.
temat 2: Porównaj postawy życiowe Izabeli Łęckiej i Joanny Podborskiej ukazane w podanych fragmentach „Lalki” B. Prusa i „Ludzi bezdomnych” S. Żeromskiego. Odwołując się do znajomości utworów, zwróć uwagę na okoliczności, które miały wpływ na ukształtowanie osobowości bohaterek.
W poniedziałek maturzyści zmierzą się z egzaminem pisemnym z języka polskiego na poziomie rozszerzonym, we wtorek – matematyka.




![Strażacy walczą z kolejnymi pożarami traw [FOTO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2026/03/Pszenno-pozar-trawy-2026.03.11-1-100x75.jpg)



![Nowe show Cyrku Wictoria już jutro w Świdnicy [ROZWIĄZANIE KONKURSU]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2026/03/page_-fot.-Cyrk-Wictoria-100x75.jpg)
![Muzyczny prezent na Dzień Kobiet. Kto wygrał bilety na koncert Anity Lipnickiej? [ROZWIĄZANIE KONKURSU]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2026/01/Anita-Lipnicka-materialy-promocyjne-wyslane-przez-artystke-100x75.jpg)