Byliśmy pierwsi w Europie

  10

  Po raz pierwszy Narodowe Święto 3 Maja Polacy świętowali już w 2 dni po uchwaleniu Konstytucji. Od 1919 należało do najważniejszych świąt państwowych, a później, zdelegalizowane w 1951 roku, mimo represji milicji kazało na ulice wychodzić tysiącom ludzi. Polska była pierwszym krajem europejskim, który miał ustawę zasadniczą. Byliśmy drudzy na świecie, po Polakach w Europie drudzy Konstytucję uchwalili Francuzi. Wszystko, co warto wiedzieć o Konstytucji 3 Maja, znalazło się na wystawie, którą można oglądać na świdnickim Rynku.

  We wrogach Rzeczpospolitej Obojga Narodów dokument z 1791 roku , który zmieniał ustrój kraju, zrównywał prawa mieszczan i szlachty, znosił liberum veto i otwierał drogę do budowy nowoczesnego państwa, wywołał wściekłość. Podczas wojny w obronie konstytucji, Polska zdradzona przez swojego pruskiego sprzymierzeńca Fryderyka Wilhelma II została pokonana przez Imperium Rosyjskie Katarzyny Wielkiej, sprzymierzonej z konfederacją targowicką – spiskiem polskich magnatów przeciwnych reformom osłabiającym ich wpływy. Po utracie niepodległości w 1795 roku, przez 123 lata rozbiorów, przypominała o walce o niepodległość. Zdaniem dwóch współautorów, Ignacego Potockiego i Hugona Kołłątaja była „ostatnią wolą i testamentem gasnącej Ojczyzny”. Konstytucja przetrwała zaledwie 14 miesięcy.

  Od 1919 roku na mocy uchwały Sejmu Ustawodawczego 3 maja stał się świętem narodowym, które obchodzono hucznie, organizując m.in. wojskowe parady. 3 maja był dniem wolnym od pracy do 1951 roku, jednak już po 1946 manifestacje były tłumione przez milicję. Dopiero w 1981 roku władze powróciły do świętowania rocznicy uchwalenia Konstytucji. 3 maja na powrót  świętem narodowym jest od 1990 roku.

  opr. asz/ wykorzystano informacje z Wikipedii

  Poprzedni artykułMajowe uroczystości
  Następny artykułListami wspierają chorych rówieśników