Świdnicki Imprezownik

  0

  Czyż nie jest bosko? Pogoda iście wakacyjna, przy odrobinie szczęścia aż 9 dni wolnego, czego chcieć więcej! Wakacje w środku wiosny, cudo! Ponoć to wszystko za sprawą afrykańskiego powietrza, które przywędrowało znad czarnego kontynentu, ale o geografii później. Nie ściemniając nikogo w najbliższy weekend, ten zwykły i standardowo cotygodniowy, a nie długi, niewiele się tak na prawdę dzieje. Oficjalne obchody dni upamiętniające podpisanie Konstytucji 3 Maja, kilka koncertów, szału nie ma. Nie wiem, czy organizatorzy świdnickich imprez pomyśleli, że ludzkość wyjedzie czy będzie spędzała czas z daleka od domu? Jedno jest pewne, część owszem. Ale co z tą drugą połową, która zostanie w mieście? Ha! Dla niech właśnie pisane są te linijki. Wystarczy już tej, jak to mawia koleżanka z pracy, poezji i przejdźmy do konkretów.

  ***

  Nazwa: Obchody 3 Maja w Świdnicy |  koncert

  Miejsce: różne

  Data i godzina: start 27.04.2012; godz. 15:30

  Cena: różnie

  Uroczyste obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja oraz rocznicy zakończenia II wojny światowej zaplanowano w Świdnicy w dniach 3 i 8 maja.
  Zaprasza na nie prezydent Świdnicy, Wojciech Murdzek.


  Rozkład imprez:

  Święto Narodowe Trzeciego Maja

  piątek, 27 kwietnia

  • godz.15.30  – otwarcie wystawy plenerowej pt. „Vivat Konstytucja! W 220. rocznicę Konstytucji 3 Maja” przygotowanej przez Archiwum Państwowe m.st. Warszawy. Rynek – przed wejściem głównym do Teatru,

  czwartek, 3 maja

  Uroczystości rocznicowe na Osiedlu Młodych
  ul. Kardynała Stefana Wyszyńskiego

  godz. 12.00

  • Wystąpienie okolicznościowe,
  • „Na Wawel! Na Wawel!” – program artystyczny w wykonaniu dziecięcego zespołu „Mała Świdnica” oraz Zespołu Tańca Narodowego i Estradowego „Krąg” ze Świdnickiego Ośrodka Kultury,

  godz.12.30 – Msza Święta

  Rocznica zakończenia II wojny światowej

  8 maja
  godz.15.00   Oddanie hołdu poległym

   Pomnik Zwycięstwa, pl. Grunwaldzki

  Imprezy towarzyszące:
  1 maja – godz.11.30
  IV Bieg Goplany – start

  Zalew Witoszówka
  Zapisy na Skateparku od godz.10.30
  Wpisowe 10 zł
  Organizator: Świdnicki Klub Biegacza „Hermes”

  1 maja – godz.17.00
  „Dwie wojny – dwa zwycięstwa”
   – koncert z udziałem młodzieżowych zespołów artystycznych z Moskwy (Rosja) – uczestników misji pokojowej.
  Teatr miejski, Rynek 43
  Wstęp wolny
  Organizator: Świdnicki Ośrodek Kultury, współorganizator: Stowarzyszenie Współpracy Polska-Wschód – oddział w Wałbrzychu

  2 maja – godz. 13.00–14.00
  Rajd pojazdów militarnych 
  – wystawa pojazdów zabytkowych.
  Rynek
  Wstęp wolny
  Organizator: Projekt Arado, Miasto Kamienna Góra

  3 maja – godz.15.30
  Festyn rodzinny „Parafia Dzieciom”
  , ul. Prądzyńskiego (teren wokół byłej kaplicy)
  Wstęp wolny
  Organizator: Parafia p.w. NMP Królowej Polski

  3 maja – godzina 18.00
  „Portrety rysowane emocjami”
   – otwarcie wystawy prac Mariusza Kędzierskiego
  Galeria 44, Rynek 44
  Wstęp wolny
  Organizator: Galeria 44

  3 maja – godz. 19.00
  Koncert „Vivat Król, Vivat Świdnica”
   – koncert zespołów hip-hopowych
  Klub Bolko, pl. Grunwaldzki 11
  Wstęp 10 zł
  Organizator: Świdnicki Ośrodek Kultury

  5 maja – godz.11.00
  Marsz Konstytucji – start

  Zalew Witoszówka. Impreza dla miłośników nordic walking
  Zapisy na Skateparku od godz.10.00
  Wstęp wolny
  Organizator: Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji

  6 maja – godz.8.00
  Giełda staroci, numizmatów i osobliwości

  Rynek
  Wstęp wolny
  Organizator: Świdnicki Ośrodek Kultury

  6 maja
  47. Międzynarodowy Wyścig Kolarski „Szlakiem Grodów Piastowskich”

  W części artystycznej występy zespołów Świdnickiego Ośrodka Kultury,
  ul. Polna Droga
  godz. 14.45 – Lotna premia
  godz. 16.00 – Zakończenie
  Wstęp wolny
  Organizator: Dolnośląski Związek Kolarski, współorganizator: Miasto Świdnica

   ***

  Nazwa: Feel Your Pulse | impreza elektroniczna

  Miejsce: Wałbrzych, ul. Długa 2, Klub Kosmos

  Data i godzina: 24.04.2012; godz. 20:00

  Cena: 7 pln

  Kosmos Klub zaprasza na kolejną elektroniczną imprezę. Tym razem spod igieł gramofonów usłyszymy dźwięki z gatunku techno/ acid techno/ hard techno/ drum and bass. Coś czuję w kościach, że będzie mnie można spotkać na dance floorze, pląsającą radośnie bioderkiem, a i pewnie akcji z cyklu „łeb w głośnik” również nie zabraknie. Zatem do zobaczona moi drodzy!

  ***

  Nazwa: Majówka w Świebodzicach

  Miejsce: Świebodzice

  Data i godzina: 27.04.2012; godz. 17:00

  Podczas tegorocznego długiego, majowego weekendu w Świebodzicach odbywać się będzie mnóstwo ciekawych imprez. Jeśli ktoś z Państwa nie zaplanował wyjazdu i wolne dni spędzi na miejscu, nie będzie się nudzić. Pierwsze atrakcje już 27 kwietnia czyli w najbliższy piątek. Wtedy to na naszym lądowisku wylądują niesamowite samoloty z okresu II wojny światowej. Będą to dwa niemieckie messerschmitty oraz rosyjski JAK. Zrekonstruowane z wielką pieczołowitością maszyny zatrzymają się u nas około godziny 17.00 i będzie je można oglądać do wieczora. Ze Świebodzic odlecą dnia następnego do celu swojej podróży czyli do Jedliny Zdrój, gdzie wezmą udział w historycznej rekonstrukcji pn. Ostatnia tajemnica Riese. Będzie to żywy teatr, inscenizacja wydarzeń z 8 i 9 maja 1945 roku, gdy Niemcy usiłują zniszczyć plany kompleksu Olbrzym przed zbliżającymi się Rosjanami. Więcej o tym niezwykle ciekawym projekcie przeczytają Państwo na www.tajemnica-riese.pl. Ale to nie koniec tematyki II wojny światowej. 2 maja do naszego miasta zawita inna grupa historyczna – będzie to Rajd Zabytkowych Pojazdów Militarnych „Kierunek Kamienna Góra”. W dniach 2-4 maja drogami i bezdrożami Dolnego Śląska przejedzie kolumna zabytkowych pojazdów, która przypomni wydarzenia sprzed 67 lat. Podczas przystanków w każdym z miast i miasteczek rekonstruktorzy zrealizują mini-widowisko historyczne ” W pogoni za tajemnicami” i założą na kilkadziesiąt minut miasteczko historii.

  W Świebodzicach pojawią się 2 maja tuż po 14. na Rynku. Zobaczmy inscenizację z wielkim rozmachem. „Maj 1945 …. Niemcy ewakuują podziemne laboratorium, w którym przez kilkanaście miesięcy – od końca 1943 roku projektowali broń. Dzięki tej wunderwaffe mieli wygrać wojnę.. Na stacje wjeżdża lokomotywa…. Nagle błysk…W oddali wyją syreny… ”
  Koniecznie zajrzyjcie Państwo w tych godzinach na Rynek! 28 kwietnia czyli w sobotę, na Rynku zagoszczą motocykle i pojazdy militarne w ramach drugiego już Zlotu Motocyklowego, którego współorganizatorem jest burmistrz Świebodzic Bogdan Kożuchowicz. Impreza zacznie się o godz. 15.00, a w programie m. in. uroczysty przejazd ulicami miasta, koncerty zespołów i wiele innych atrakcji. W programie Świebodzickiej Majówki znajdzie się także coś dla melomanów. 1 maja zapraszamy na koncert Fenomen Trio w nowej muszli koncertowej, znajdującej się w zrewitalizowanym Parku Miejskim. Początek koncertu – godz. 15.00. Zachęcamy także do odwiedzenia stoiska Gminy Świebodzice podczas tegorocznej edycji Festiwalu Kwiatów w Książu.
  Kolejna gratka szykuje się w piątek, 5 maja. W tym dniu zapraszamy na dwie interesujące imprezy. Pierwszy będzie Piknik Lotniczy na terenie lądowiska przy trasie Strzegomskiej. Już od godz. 10.00 będzie się tu mnóstwo działo – przyleci ok. 10 samolotów, które będzie można dokładnie obejrzeć a także usiąść za sterami. Będą też loty dla publiczności. Rozstrzygnięty zostanie ogłoszony przez burmistrza Bogdana Kożuchowicza konkurs na najpiękniejszy latawiec. Będzie można naprawdę miło spędzić dzień – piknik potrwa do godz. 15.00, a dla zgłodniałych i spragnionych będzie przygotowany catering. I to nie koniec atrakcji tego dnia, bo o godz. 19.00 na terenie stadionu OsiR przy ul. Rekreacyjnej startuje impreza pod nazwą Streets Owners. Będą to niesamowite, kaskaderskie pokazy z udziałem motocykli, samochodów, quadów i innych pojazdów. Ponieważ jest to przedsięwzięcie komercyjne, wstęp na pokazy jest płatny – bilet kosztuje 10 zł. 

   ***

  Nazwa: Reality Check i The Lowest | koncert

  Miejsce: Świdnica, pl. Grunwaldzki 11, Klub Bolko

  Data i godzina: 28.04.2012; godz. 20:00

  Cena: 10 zł

  Reality Check powstał w grudniu 2010 roku z inicjatywy wokalisty Ćwiary i perkusisty Arka. We wrześniu 2011 własnym sumptem nagrali demo “No Love For The Underdogs”. The Lowest natomiast swój pierwszy i jedyny do tej pory materiał wydali w styczniu tego roku i zdążyli już zebrać pozytywne recenzje wśród polskiej publiczności. Organizatorem koncertu jest Świdnicki Ośrodek Kultury we współpracy z Ratel Records. Wizyta warszawiaków powinna zainteresować fanów ciężkiego rocka i punka. Po ostatnim koncercie Front Side’u można się spodziewać sporej frekwencji. Zatem, AVE!

  Widzicie sami, różnorodność wydarzeń jest całkiem spora. Każdy znajdzie z pewnością coś dla siebie, a dla miłośników wycieczek – cóż, organizujcie sobie czas we własnym zakresie.

  Słonecznie z mocą uścisków

  Maja Jasnos

  Poprzedni artykułGoogle street view w Świdnicy?
  Następny artykuł40. Rajd Świdnicki Krause z przygodami