Skarby kina Gdynia

  3

  Już dzisiaj, 17 kwietnia o godzinie 18.00 Cafe Czekoladka oraz Stowarzyszenie Spring’04 zapraszają na otwarcie niezwykłej wystawy polskiego plakatu autorskiego. Dzięki uprzejmości rodziny państwa Scheerów – od kilkudziesięciu lat opiekujących się kinem Gdynia, klienci kawiarni przeniosą się w klimaty starego kina. Przy akompaniamencie muzyki z kultowych filmów przez dokładnie jeden miesiąc będzie można oglądać afisze filmowe z przełomu lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych. Wystawa pokazuje, że polski afisz stanowił nie tylko artystyczny gatunek grafiki użytkowej. Plakat bardzo dużo mówił o samych filmach, jak i o sytuacji w kraju. Każdy z tych plakatów to niepowtarzalne, autorskie dzieło sztuki.

  Wystawę będzie można oglądać w Świdnicy do 18 maja, następnie planujemy pokazać ją w innych miastach w Polsce: Poznaniu, Krakowie, Wrocławiu i Bydgoszczy. Jej elementy w postaci mniejszych ekspozycji zostaną zaprezentowane równolegle w innych miastach Dolnego Śląska: Żarowie, Lądku Zdroju, Zgorzelcu i Legnicy.

  We wrześniu plakaty wrócą do Świdnicy, a całe przedsięwzięcie zakończy się aukcją internetową. Organizatorzy, Cafe Czekoladka oraz Stowarzyszenie Spring` 04, planują dochód z aukcji przeznaczyć na warsztaty artystyczne dla uzdolnionej młodzieży.

   Wśród prezentowanych twórców znajdują się takie nazwiska jak Andrzej Pągowski, Jan Młodożeniec, Lech Majewski, Jakub Erol, Mieczysław Wasilewski, Wiesław Wałkuski czy Waldemar Świerzy. Część spośród tych autorów to reprezentanci znanej na całym świecie polskiej szkoły plakatu. Wyróżniała ją lapidarność i oszczędność formy, ironia, nowatorskie liternictwo. Będące spadkobiercami tej szkoły plakaty z lat 70. i 80. są niejako ubocznym produktem epoki. Ponieważ cenzura zabraniała przedruków oryginalnych plakatów z zagranicznych filmów, projektowanie ich odpowiedników zlecano polskim artystom. W ten sposób znaleźli oni legalny kanał dystrybucji dla nietuzinkowej, nowoczesnej, w bystry sposób komentującej rzeczywistość sztuki.

   Wystawa jest możliwa dzięki Sebastianowi Scheerowi, który podarował nam plakaty kolekcjonowane przez swojego tatę, pana Andrzeja Scheera. Andrzej Scheer, zasłużony dla naszego miasta działacz kultury, historyk z zamiłowania, przez kilkadziesiąt lat dobry duch kina Gdynia, dzięki niezwykłej intuicji zachował dla potomnych wiele pamiątek stanowiących element historii nie tylko naszego miasta, ale też całej Polski w dobie minionego ustroju. Wystawa ma premierę w szczególnym momencie, kiedy dzieło jego życia, kino Gdynia, walczy o swoją przyszłość. Dodatkową atrakcją będą eksponaty wypożyczone z kina. Prezentując wystawę w innych miastach Polski mamy nadzieję nie tylko pokazać bogaty dorobek polskich twórców plakatu, ale też przybliżyć w ten sposób szerszemu gronu sprawę kina Gdynia i promować Świdnicę jako miasto otwarte na ciekawe inicjatywy artystyczne i potrafiące czerpać ze swojej historii.

  organizatorzy

  Patronat medialny nad wystawą objęła Swidnica24.pl

  Poprzedni artykułAngielski na wesoło
  Następny artykułŚwidniccy gimnazjaliści w Chorwacji