Samoloty i monster cars na majówce

  4

  Wyjątkowo zapowiada się przełom kwietnia i maja w Świebodzicach. Pierwsze atrakcje już 27 kwietnia, czyli w najbliższy piątek. Wtedy to na świebodzickim lądowisku wylądują niesamowite samoloty z okresu II wojny światowej. Będą to dwa niemieckie messerschmitty oraz rosyjski JAK. Zrekonstruowane z wielką pieczołowitością maszyny zatrzymają się u nas około godziny 17.00 i będzie je można oglądać do wieczora. Ze Świebodzic odlecą dnia następnego do celu swojej podróży czyli do Jedliny Zdrój, gdzie wezmą udział w historycznej rekonstrukcji pn. Ostatnia tajemnica Riese. Będzie to żywy teatr, inscenizacja wydarzeń z 8 i 9 maja 1945 roku, gdy Niemcy usiłują zniszczyć plany kompleksu Olbrzym przed zbliżającymi się Rosjanami. Więcej o tym niezwykle ciekawym projekcie przeczytają Państwo na www.tajemnica-riese.pl

  Ale to nie koniec tematyki II wojny światowej. 2 maja do Świebodzic zawita inna grupa historyczna – będzie to Rajd Zabytkowych Pojazdów Militarnych „Kierunek Kamienna Góra”. W dniach 2-4 maja  drogami i bezdrożami Dolnego Śląska przejedzie kolumna zabytkowych pojazdów, która przypomni wydarzenia sprzed 67 lat. Podczas przystanków w każdym z miast i miasteczek rekonstruktorzy zrealizują mini-widowisko historyczne ” W pogoni za tajemnicami” i założą na kilkadziesiąt minut miasteczko historii. W Świebodzicach pojawią się 2 maja tuż po 14. na Rynku. Zobaczmy inscenizację z wielkim rozmachem. „Maj 1945 …. Niemcy ewakuują podziemne laboratorium, w którym przez kilkanaście miesięcy – od końca 1943 roku projektowali broń. Dzięki tej wunderwaffe mieli wygrać wojnę.. Na stacje wjeżdża lokomotywa…. Nagle błysk…W oddali wyją syreny… „

  28 kwietnia czyli w sobotę, na Rynku zagoszczą motocykle i pojazdy militarne w ramach drugiego już Zlotu Motocyklowego, którego współorganizatorem jest burmistrz Świebodzic Bogdan Kożuchowicz. Impreza zacznie się o godz. 15.00, a w programie m. in. uroczysty przejazd ulicami miasta, koncerty zespołów i wiele innych atrakcji.

  W programie Świebodzickiej Majówki znajdzie się także coś dla melomanów. 1 maja zapraszamy na koncert Fenomen Trio w nowej muszli koncertowej, znajdującej się w zrewitalizowanym Parku Miejskim. Początek koncertu – godz. 15.00.

  Kolejna gratka szykuje się w piątek, 5 maja. Na ten dzień przewidziano  dwie interesujące imprezy. Pierwszy będzie Piknik Lotniczy na terenie lądowiska przy trasie strzegomskiej. Już od godz. 10.00 będzie się tu mnóstwo działo – przyleci ok. 10 samolotów, które będzie można dokładnie obejrzeć, a także usiąść za sterami. Będą też loty dla publiczności. Rozstrzygnięty zostanie ogłoszony przez burmistrza Bogdana Kożuchowicza konkurs na najpiękniejszy latawiec. Będzie można naprawdę miło spędzić dzień – piknik potrwa do godz. 15.00, a dla zgłodniałych i spragnionych będzie przygotowany catering.

  I to nie koniec atrakcji tego dnia, bo o godz. 19.00 na terenie stadionu OsiR przy ul. Rekreacyjnej startuje impreza pod nazwą Streets Owners. Będą to niesamowite, kaskaderskie pokazy z udziałem motocykli, samochodów, quadów i innych pojazdów. Ponieważ jest to przedsięwzięcie komercyjne, wstęp na pokazy jest płatny – bilet kosztuje 10 zł.

  Agnieszka Bielawska-Pękala

  rzecznik prasowy UM w Świebodzicach/ opr. red.

  Poprzedni artykułBił i rzucał nożem w psa
  Następny artykułZ Walii na rowerze, dla niewidomych