Pierwszy zakład w podstrefie otwarty

  0

  Powierzchnia: 6 tys. m2 hali plus 1200 m2 zaplecza socjalnego, stan załogi – 58 osób, a wkrótce będzie kolejnych 25. Produkcja – 1880 wymienników ciepła miesięcznie. To dane na temat nowej hali produkcyjnej firmy GEA Polska, która w  uruchomiła działalność w Podstrefie Świebodzice Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Invest-Park”.

  Nowy zakład tego znanego producenta chłodnic i wymienników ciepła jest pierwszym zakładem w świebodzickiej podstrefie; w dodatku powstał w rekordowym tempie zaledwie kilku miesięcy. Pierwszą łopatę na placu budowy wbito zaledwie w sierpniu 2011 roku, a na koniec grudnia obiekt już był zgłoszony do odbioru. Zresztą, szybkość i sprawność to zdecydowanie cechy tej inwestycji – zapewnia Agnieszka Bielawska, rzecznik prasowy UM w Świeodzicach. GEA kupiła blisko 6 hektarów gruntu w Podstrefie Świebodzice w czerwcu 2011 roku.

  Wśród wielu gości, zaproszonych na uroczystość otwarcia, zjawiła się liczna delegacja przedstawicieli GEA Group, w którego skład wchodzi polski zakład. Joachim Haase, członek zarządu GEA Group, chwalił niezwykłe tempo i sprawność inwestycji. – Jestem rodowitym Niemcem, ale nawet u nas to by się nie udało – żartował i dodał: – Powiedziano mi, że jest taka polska piosenka „Tu na razie jest ściernisko, ale będzie San Francisco”. W miejscu, gdzie stoimy, jeszcze kilka miesięcy temu też było puste pole. – Ta inwestycja jest dumą Świebodzic, cieszę się, że dzięki firmie wielu świebodziczan ma pracę w zasięgu ręki. Mam nadzieję, że dzięki Państwa dobrej opinii o naszym mieście, inni inwestorzy także zechcą wybudować tu swoje firmy. Jesteśmy miastem przyjaznym i otwartym na inwestycje – zapewniał burmistrz Bogdan Kożuchowicz.

  Nie mogło oczywiście zabraknąć symbolicznego przecięcia wstęgi. Po niej goście mieli okazję zwiedzić halę i dowiedzieć się o najbliższych planach firmy.

  ***

  GEA Polska, jako część GEA Group, funkcjonuje w Świebodzicach od kilkunastu lat, jednak historia zakładu sięga jeszcze 1956 roku, kiedy powstał Klimator. Tradycje produkcji urządzeń chłodniczych i wymienników ciepła są więc bardzo długie. Firma od kilu lat prężnie się rozwija, obecnie zatrudnia ok. 170, i jak deklaruje dyrekcja, zatrudnienie będzie się zwiększać.

  Nowa hala o pow. 6 tys. m2 podzielona jest na dwa sektory: w pierwszym, w którym produkcja odbywa się już od początku marca tego roku, produkowane są wymienniki; w drugiej nawie, która ruszy w sierpniu, będą produkowane chłodnice i skraplacze. Obecnie trwa rekrutacja na kolejne  stanowiska w zakładzie.

   

  Poprzedni artykułSzybki start LOTOS – Subaru Poland Rally Team
  Następny artykułSpecjalna sesja fotograficzna