Odbudowują samolot Czerwonego Barona

  5

  Gotowy jest już prawie 6-metrowy kadłub, skrzydła i śmigło. W Muzeum Broni i Militariów w Witoszowie powstaje replika trójpłatowca Fokker Dr.I, na którym zwycięstwa odnosił as lotnictwa I wojny światowej, Manfred von Richthofen, nazywany Czerwonym Baronem. – Chcę, by ten samolot był mocnym argumentem w promowaniu informacji, że ten wspaniały lotnik pochodził ze Świdnicy. Jego rodzinna willa wciąż stoi przy ulicy Sikorskiego – wyjaśnia Jerzy Gaszyński, pomysłodawca odtworzenia trójpłatowca.

  Sławomir Gabryś prezentuje śmigło, wykonane przez Jerzego Gaszyńskiego.

  – Oczywiście nie jest to wierna replika i samolot nigdy nie poleci – dodaje Stanisław Gabryś, twórca Muzeum Broni i Militariów, który wraz z synem stworzył korpus i skrzydła Fokkera. – Są dwie istotne zmiany – tłumaczy Sławomir Gabryś. – Zamiast konstrukcji drewnianej, obciągniętej płótnem – jak było w oryginale – jest stalowa. A sam silnik to tylko imitacja, nigdy nie posłuży do uruchomienia samolotu, ale będzie się poruszał i nawet zaterkocze jak prawdziwy!

  Jerzy Gaszyński sam odtworzył mierzące 2,5 metra śmigło, do czego przydały mu się zdolności rzeźbiarskie. Pracuje także nad kokpitem. – Na zakończenie pomalujemy samolot na czerwono, żeby wyglądał dokładnie jak oryginał – dodaje Stanisław Gabryś. – Na skrzydłach zostaną zamontowane repliki lotniczych karabinów maszynowych 0815. Właśnie takiej broni, strzelającej przez śmigło, używał von Richthofen.

  Budowany w Witoszowie samolot w Muzeum Broni i Militariów będzie miał swoją bazę. – Chcę, by stamtąd wyruszał w podróże – śmieje się Jerzy Gaszyński. – Będzie na pewno atrakcją np. Dni Miast. Każdy będzie mógł usiąść na miejscu pilota, zakręcić śmigłem, zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Jednocześnie będziemy zachęcać do poznawania historii słynnego, świdnickiego lotnika.

  – Samolot to nie wszystko – uzupełnia Stanisław Gabryś. – Mamy już skórzaną kurtkę, czapkę pilotkę i okulary lotnicze., które każdy będzie mógł założyć przy oglądaniu samolotu. Trzeba się jeszcze postarać o szalik!

  Tak samolot ma wyglądać już w maju. Na zdjęciu jedna z 80 rekonstrukcji Fokkera, jakie powstały na całym świecie. (fot. Wikipedia)

  Replika słynnego Fokkera ma być gotowa w maju. Ten niemiecki trójpłatowiec powstał w lutym 1917 roku. Wyprodukowano 320 egzemplarzy. Nie był uważany za udaną konstrukcję, jednak upodobał go sobie Manfred von Richthofen. Latał na nim przez ponad rok, odnosząc 80 zwycięstw w walkach powietrznych. Pilot, którego światowa sława nie gaśnie mimo upływu lat, zginął 21 kwietnia 1918 roku nad przełęczą Morlantcourt. Na świecie powstało około 80 rekonstrukcji Fokkera, żaden oryginał w całości się nie zachował

  asz

   

  Poprzedni artykułZostań wolontariuszem w Mieście Dzieci
  Następny artykułModa w Galerii 44