Kto zawinił? Młodzieżowy sąd w Krzyżowej

  6

  Ponad 100 uczniów z Polski, Niemiec, Słowenii, Holandii, Wietnamu, Afganistanu, Ugandy i Republiki Południowej Afryki postawi winnych przed sądem. W 2005 roku Fundacja „Krzyżowa“ wraz ze swoim partnerem Kreisau-Initiative e.V. rozpoczęła cykl projektów „MICC – Model Międzynarodowego Trybunału Karnego”, skupiający się na tematyce łamania praw człowieka. W kwietniu tego roku projekt po raz pierwszy będzie przebiegać pod nazwą MICC-World.

   MICC-World to gra symulacyjna, polegająca na odegraniu przebiegu znanych spraw sądowych przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym. Uczestnicy poznają pracę sądów i odgrywają role sędziów, zbrodniarzy oraz prokuratorów. Skupiają się przy tym przede wszystkim na tematyce ochrony praw człowieka oraz reguł prowadzenia działań wojennych. – Pobudzanie zdolności podejmowania trudnych decyzji przez młodych ludzi z różnych krajów, analiza prawa międzynarodowego i praw człowieka oraz przekładanie zdobytej wiedzy w praktykę to centralne punkty naszego projektu. Dzięki tak praktycznemu zastosowaniu swojej wiedzy podczas gry symulacyjnej uczniowie nabierają doświadczenia na polu prawa, wzmacniają wiarę w siebie, motywują się nawzajem, prowadząc przy tym międzynarodowy dialog. Tym razem będzie naprawdę bardzo międzynarodowo, bo uczestnikami projektu są uczniowie z wielu ciekawych krajów, takich jak Wietnam czy Ugandy –  mówi Nina Lüders, koordynatorka projektu ze Stowarzyszenia Kreisau-Initiative e.V. z Berlina.

  W małych grupach przez kilka dni uczestnicy przygotowują się do odegrania ról jako oskarżeni, obrońcy, sędziowie i dziennikarze. Rekonstruują znane historyczne sprawy sądowe, które miały miejsce przed Międzynarodowym Trybunałem w Norymberdze, byłej Jugosławii i Ruandzie. W tym kontekście uczestnicy bliżej poznają często skomplikowane przyczyny konfliktów, podstawy orzecznictwa sądowego, temat praw człowieka i ruchu oporu w czasach  reżimu.

  Projekt MICC-World prowadzony jest w języku angielskim. Na odegranie przebiegu procesów sadowych przez uczniów zapraszamy do Sali Majowej Pałacu w Krzyżowej w poniedziałek 23 kwietnia od 11:00 do13:00 oraz we wtorek, 24 kwietnia od 10:00 do 12:00. W niedzielę, 22 kwietnia o godzinie 19:30,gościem młodzieży będzie świadek czasu wojny w Jugosławii, Maja Nenadović.

  Fundacja Krzyżowa

  Poprzedni artykułUwaga na portfele
  Następny artykułApteka szpitalna pogodzi farmaceutów?