Zamiast dziury nowoczesna kamienica [ZOBACZ PROJEKT]

  42

  Jest już pewne, że nowa kamienica u zbiegu ulic Trybunalskiej i Spółdzielczej będzie gotowa do końca 2012 roku. Prace ruszają za miesiąc. Choć będzie to budynek na wskroś nowoczesny, został dostosowany do zabytkowej zabudowy i uzyskał zgodę konserwatora zabytków.

  Otoczony płotem plac straszył od wielu lat. Najpierw została wyburzona poniemiecka kamienica czynszowa. Pierwotnie swoją siedzibę zaczął tu budować Bank Spółdzielczy. W 1996 roku prawie 1000 m2 kupiło PZU Życie i rozpoczęło budowę nowej siedziby, ale plany skończyły się na wysokości parteru. Od  2008 roku właścicielem  gruntu jest spółka Vis&Vis. W 2009 nowy inwestor rozebrał pozostałości po biurowcu PZU. Prace zostały wznowione w styczniu tego roku. Dobiega końca przygotowanie terenu, co nie było łatwe. Firma budowlana natknęła się m.in. na pozostałość skarbca o betonowych ścianach o grubości pół metra, który miał służyć bankowi. Głębokie wykopy są potrzebne, bo pod kamienicą powstanie parking podziemny.

  Nowa kamienica będzie miała prawie 12 tysięcy m3 kubatury, 2300 m2 powierzchni użytkowej, 473 m2 powierzchni handlowej i 425 m2 powierzchni garażowej. Na parterze będzie miejsce dla handlu, na I i II pietrze powierzchnie biurowe, na trzeciej kondygnacji 13 mieszkań. Razem z kamienicą powstaną nowe chodniki i również parking na powierzchni. Kamienica ma być gotowa z parterem do grudnia 2012 roku. W 2013 zostaną dokończone prace wykończeniowe na ostatnich piętrach.

  Wraz z budową kamienicy miasto rozpocznie wymianę nawierzchni na ulicy Spółdzielczej z asfaltowej na kostkę granitową.

  asz

  Wizualizacje Pracownia Projektowa Budownictwa Ogólnego i Przemysłowego Zbigniew Mazij

   

  Poprzedni artykułOskarżony za wypadek na rondzie
  Następny artykułPiłkarskie emocje w naszym regionie