Festiwal Reżyserii Filmowej w czerwcu

  10

  Kilkadziesiąt projekcji, konkursy, spotkania z reżyserami i aktorami zaplanowano podczas jubileuszowego – 5. Festiwalu Reżyserii Filmowej. Prawdziwą kulturalną ucztę dla miłośników X muzy zaplanowano w Świdnicy w dniach 2-6 czerwca.  W Świdnicy pojawią się Katarzyna Figura, Bogusław Linda, Robert Więckiewicz, Grażyna Wolszczak. Program Festiwalu poznamy w połowie maja, ale już teraz organizatorzy zapowiadają kilka nowości.

  – Ze względu na napięty kalendarz Janusza Gajosa musieliśmy galę otwarcia przesunąć na drugi dzień festiwalu –  tłumaczył poślizg Janusz Zaorski. Właśnie Janusz Gajos, wybitny aktor będzie twarzą tegorocznej edycji Festiwalu. Gajos odbierze również „Kryształowego Dzika”, nagrodę za twórczą współpracę aktora z reżyserem. Organizatorzy planują pokazać kilkadziesiąt zdjęć wykonanych przez Gajosa. – Chcielibyśmy dodatkowo przybliżyć fotograficzną twórczość Janusza Gajosa. Jego fotografie na pewno będą ozdobą festiwalu – mówił Janusz Zaorski.

  Laurem za całokształt pracy zostanie uhonorowany reżyser Kazimierz Kutz, twórca takich filmów jak m. in. „Krzyż walecznych”, „Pułkownik Kwiatkowski”, „Sól ziemi czarnej”, „Perła w Koronie” czy „Śmierć jak kromka chleba”.

  O „Złotego Dzika”, nagrodę dla najlepszego reżysera, powalczą w tym roku: Lech Majewski („Młyn i krzyż”), Jan Komasa („Sala samobójców”), Greg Zglinski („Wymyk”), Antoni Krauze („Czarny czwartek”) i Adrian Panek („Daas”). Reżyserzy opowiedzą również o swoich filmach i spotkają się z uczniami świdnickich szkół. Tradycyjnie już odbędą się konkursy na recenzję jednozdaniową i jednostronicową. W konkursie będzie można wygrać wiele cennych nagród.

  Na tegorocznym Festiwalu pojawi się kilka nowości. Z okazji Dnia Dziecka w sobotę i niedzielę do południa będą wyświetlane filmy dla najmłodszych. Jak podkreśla Zaorski w ten sposób chcemy wychować sobie festiwalową widownię.  Z okazji jubileuszu organizatorzy chcą docenić nagrodzonych twórców i pokazać ich pierwsze filmy. Zobaczymy „Historię żółtej ciżemki” Chęcińskiego, „Strukturę kryształu” Zanussiego czy „Do widzenia, do jutra” Morgensterna. Zaorski i Dzierniejko planują także zorganizować dla młodzieży niezwykłą lekcję historii. Na białym ekranie zobaczymy dwa filmy, „Czarny czwartek: Janek Wiśniewski padł” i „80 milionów”,  po projekcjach zaplanowano dyskusję z autorami filmów. Nowością będą też krzesełka reżyserskie, które staną w sąsiedztwie wieży ratuszowej. W ten sposób organizatorzy chcą wyróżnić dotychczasowych laureatów.

  W tym roku, wśród zaproszonych gości, znaleźli się m. in. reżyserzy: Waldemar Krzystek, Sylwester Chęciński, Andrzej Krakowski (USA), scenarzysta Jan Purzycki oraz aktorzy: Katarzyna Figura, Grażyna Wolszczak, Gosia Dobrowolska (Australia), Bogusław Linda, Robert Gonera, Cezary Harasimowicz i inni.

  Wstęp na wszystkie imprezy festiwalowe jest bezpłatny – wymagana będzie jedynie rezerwacja, która rozpocznie się 14 maja. Wtedy też poznamy szczegółowy program 5. Festiwalu Reżyserii Filmowej.

  Wszystkie projekcje zostaną zorganizowane w świdnickim multikinie Cinema 3d.


  Poprzedni artykułWeekendowe spotkania piłkarskie
  Następny artykułNasze załogi na 40. Rajdzie Świdnickim Krause [FOTO]