Cenne zbiory w bibliotece cyfrowej

  0

  W marcu 2012 roku Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy rozpoczęło współpracę z Jeleniogórskim Centrum Informacji i Edukacji Regionalnej – Książnica Karkonoska w Jeleniej Górze w zakresie projektu Cyfrowy Dolny Śląsk. Rezultatem porozumienia jest powstanie Świdnickiej Biblioteki Cyfrowej, którą można znaleźć na stronie www.jbc.jelenia-gora.pl/dlibra w zakładce Biblioteki lub poprzez stronę internetową Muzeum Dawnego Kupiectwa www.muzeum-kupiectwa.pl

  Na stronie internetowej Biblioteki będą  się pojawiać sukcesywnie publikacje dotyczące Ziemi Świdnickiej, polsko- i niemieckojęzyczne, pochodzące ze zbiorów naszego muzeum. W chwili obecnej dostępne są  m. in. książki Geschichte der Stadt Schweidnitz Schmidta z 1846 roku i Die Schlacht bei Burkersdorf und Leutmannsdorf am 21. Juli 1762 Richtera.

  Dostępność biblioteki jest nieograniczona, można z jej zasobów korzystać w dowolnym czasie i miejscu, a prezentowane zbiory pozostają bezpieczne. Niejednokrotnie digitalizacji podlegają zasoby, które ze względu na stopień zniszczenia nie pozwalają już na tradycyjną lekturę. Korzyści płynące z powstania bibliotek cyfrowych są więc bezsprzeczne: zawartość książek można przeglądać bez wychodzenia z domu, biblioteki te zapewniają też dostępność zbiorów przy jednoczesnej ochronie oryginałów. Warto też podkreślić, że digitalizacja naszych zasobów przez Jeleniogórskie Centrum Informacji i Edukacji Regionalnej odbywa się nieodpłatnie w profesjonalnej pracowni.

  Świdnicka Biblioteka Cyfrowa jest włączona w krajowy system bibliotek cyfrowych. Wszystkie publikacje tu zamieszczane mają uregulowany status prawny, a ich lektura nie jest zakłócana przez internetową reklamę.

  W ramach bibliotek cyfrowych prezentowane są regionalne dokumenty historyczne, mapy, czasopisma, głównie archiwalne, księgi i kroniki szkolne, katalogi z wystaw i konferencji, monografie i przewodniki, kroniki wydarzeń sportowych, pocztówki, stanowiące zasób współpracujących bibliotek, muzeów, placówek oświatowych i stowarzyszeń, a także osób prywatnych, czy wreszcie  cenne wydawnictwa znajdujące się w zbiorach tych bibliotek i muzeów.

  Wszystkie działania związane z umieszczaniem kolejnych publikacji regionalnych na stronach Świdnickiej Biblioteki Cyfrowej koordynuje Muzeum Dawnego Kupiectwa.

   Zbigniew Malicki

   

   

   

  Poprzedni artykułAtrakcje z Magazynem Swidnica24.pl
  Następny artykułNowy klub w Radzie Miejskiej