Będzie kolejny McDonald’s

  8

  Otwarcie restauracji McDonald’s w Strzegomiu zapowiedział jeden z dyrektorów sieci w Polsce, Krzysztof Kłapa. Na razie jednak nie zdradził ani dokładnej lokalizacji, ani terminu. Wiadomo jednak z całą pewnością, że Strzegom stanie się potentatem w produkcji pieczywa dla McDonald’s w Polsce, Czechach i Niemczech. W nowej piekarni będzie produkowanych 70 tysięcy bułek do hamburgerów na godzinę. Rocznie takich bułek z trzech taśm produkcyjnych zejdzie 360 milionów, do tego 120 milionów tortilli i 100 milionów croissantów. Dzisiaj został wmurowany kamień węgielny pod budowę drugiego w Polsce zakładu Fresh Start Bakeries.

  Jak ogromne jest zainteresowanie piekarnią, która jest pierwsza inwestycją w strzegomskiej podstrefie ekonomicznej, przekonał się burmistrz Zbigniew Suchyta. Tuż przed rozpoczęciem pierwszej części uroczystości udziału w niej domagało się kilka mieszkanek gminy, które głośno narzekały, jak ciężko o pracę dla kobiet. Sam burmistrz początkowo zbagatelizował inwestora. – Telefon z zapytaniem o możliwość wybudowania piekarni dostałem w terenie, gdy akurat oglądałem  drogę w Goczałkowie. Odpowiedziałem, że piekarnia to chyba nie, bo już mamy kilka w gminie – wspominał ze śmiechem.

  – To będzie jedna z najnowocześniejszych piekarń w Europie – zaznaczył Waldemar Topolski, dyrektor zarządzający FSB Piekarnie Sp. z o.o. Firma w Strzegomiu zainwestuje 110 milionów złotych. W strefie ekonomicznej wykupiła 3,5 hektara gruntu i zarezerwowała kolejne 1,5 hektara, bo planuje rozbudowę już w 2013 roku.

  W 2013, w styczniu-lutym, gotowa będzie pierwsza część piekarni, w której zatrudnienie znajdzie ponad 50 osób. – Niezwykle istotne jest to, że praca czeka głównie na kobiety – mówiła wiceminister gospodarki Ilona Antoniszyn-Klik. Proces rekrutacyjny już trwa, a prowadzi go filia Powiatowego Urzędu Pracy w Strzegomiu. Dla miasta to szansa na zwiększenie różnorodności na rynku pracy. – Strzegom granitem stoi, w branży kamieniarskiej pracuje około 4 tysięcy ludzi, ale to głównie mężczyźni. Mamy nadzieję, że FSB przyciągnie kolejne inwestycje, w których swoje miejsce znajdą mieszkanki naszej gminy – dodał burmistrz Suchyta. Zainteresowanie już jest, jednak – jak wyjaśniła Urszula Solińska-Marek, prezes Invest Park, spółki zarządzającej WSSE, na tym etapie nie można zdradzać szczegółów. Do wykorzystania w podstrefie jest jeszcze 5 hektarów terenu, miasto dysponuje także własnymi gruntami inwestycyjnymi.

  Pierwszy zakład budowany jest tuż przy drodze krajowej, na obrzeżach Strzegomia. W uroczystości wmurowania kamienia węgielnego wzięli udział europejscy szefowie FSB i McDonald’s, konsul Stanów Zjednoczonych, władze miasta i powiatu, a także parlamentarzyści.

  asz

  Poprzedni artykułŚwidniczanie z tytułami mistrzów Polski
  Następny artykułCinema 3D: Bitwa o ziemię i inne nowości [REPERTUAR]