Znanenieznane.pl: Skansen Wsi Opolskiej

  2

  Zabytkowe obiekty m.in. wiatrak, stary młyn wodny, kościółek, kapliczki, szkoła, karczma, spichlerze zbożowe, wieża i kuźnia usytuowane są na wolnym powietrzu pomiędzy alejkami jabłoni i polami uprawnymi. W realistyczny sposób obrazują wieś sprzed lat. Na terenie skansenu do dziś uprawia się dawne rośliny, np. len, proso i grykę. Przy zagrodach odtworzone są ogródki warzywno-kwiatowe. Znajdziecie tu także rzeczkę i staw oraz mnóstwo drzew i krzewów.

  Co jeszcze kryje skansen?

  Dziewięć zagród z rejonu oleskiego i opolskiego, dzięki którym możecie poznać historię. W każdej chatce można spotkać przewodnika, który z wielką pasją podzieli się z Wami niesamowitymi opowieściami o zwyczajach dawnych mieszkańców wsi opolskiej. Wielu z Was będzie zaskoczyć pomysłowością ludzi z tamtych czasów. Drewniane chatki są ze sobą połączone siecią ścieżek w autentyczny sposób. Nieodłącznym elementem tego miejsca jest wspaniały również zapach.Nie tylko ten spod strzechy ale ze słynnej karczmy. Całość sprawia, że przez moment można zatracić się w panującym klimacie i przenieść się w czasie. A przecież w dalszym ciągu jesteśmy na obrzeżach Opola.

  Historia

  Idea powstania skansenu sięga 1955 r. Zakładano wtedy przeniesienie 70 obiektów drewnianej architektury wiejskiej ze Śląska Opolskiego. Muzeum czynne jest nieprzerwanie od 1970 r. Po ostatnich inwestycjach zaskakuje nowoczesnością i wygodą dla zwiedzających.

  Co można tam robić?

  Rozkoszować się długim spacerem pośród przyrody (spacer może potrwać około dwie godziny).Wejść do każdej chatki, gdzie czeka nas wiele ciekawych historii i niespodzianek.Odpocząć od zgiełku miasta.Wziąć udział w warsztatach i poznać tajniki dawnych rzemiosł – samodzielnie wypleść kosz z wikliny, wykonać naczynie gliniane na kole garncarskim, ozdobić porcelanę.

  Czego nie wolno pominąć?

  Chatki niedaleko starego młynu wodnego, w której jedna z przewodniczek potrafi w fascynujący sposób udowodnić na podstawie starego żeliwnego żelazka w jaki sposób dzisiejszy marketing wykorzystuje pomysły, które powstały dawno dawno temu w prostych wiejskich gospodarstwach domowych – warto odszukać tę chatkę i zapytać.
  Karczmy przed głównym wejściem do skansenu. Odkryjecie tam niepowtarzalnym klimat z pysznymi daniami kuchni staropolskiej. Wewnątrz unosi się przyjemny zapach historii. Budynek karczmy przez 200 lat nie zmienił swojego pierwotnego przeznaczenia i jest jedyną zachowaną drewnianą karczmą na terenie województwa opolskiego. Taki posiłek stanowi świetne uwieńczenie spaceru oraz poznanie kultury kulinarnej dawnej wsi opolskiej w nieco inny sposób.
  Sklepu z rękodziełem sztuki ludowej i rzemiosłem artystycznym.

  Imprezy i wydarzenia

  Na terenie skansenu prowadzone są lekcje muzealne, warsztaty, spektakle teatralne, wystawy, imprezy plenerowe. Kalendarz imprez znajduje się na stronie internetowej muzeum.

  Atrakcje i ciekawe miejsca w pobliżu
  Zabytki na starym mieście w centrum Opolu.Zrekonstruowany kościół drewniany w Czarnowąsach. Pałac w Niewodnikach. Zamek w Niemodlinie. Arbotreum w Lipnie. Pałac w Tułowicach

  Poprzedni artykułPolecamy: Colin Thubron „Po Syberii”
  Następny artykułCzary Penelopy: Marokańskie klopsiki