Znanenieznane.pl: Kolorowe Jeziorka

  6

  Wieściszowice (powiat Kamienna Góra, niedaleko Marciszowa) powstały w połowie XVIII w. i od początku swojego istnienia związane były z kopalniami pirytu czyli „złota głupców”. Właśnie w wyrobiskach tych kopalń powstały później Kolorowe Jeziorka. Zadziwiające barwy trzech stawów powstały dzięki obecności w ich dnie minerałów, m.in pirytu, fluorytu, miedzi, siarki i żelaza. Do trzech małych „cudów natury” dojdziesz łatwą i krótką (w sumie ok. 5 km) leśną trasą, podążając za znakami zielonego szlaku. Niech Cię nie zdziwią ciągnące pod górę całe rodziny z małymi dziećmi czy turystki w szpilkach. Czego się nie robi, żeby zobaczyć tajemnicze, kolorowe oczka wodne!

  Jako pierwsze podczas wyprawy Twoim oczom ukaże się Purpurowe Jeziorko. Powstało ono w miejscu największej i najstarszej (XVIII w.) niemieckiej kopalni, zadrzyj głowę i spójrz w górę na malownicze, masywne skarpy i pochylające się nad taflą drzewa. Zupełnie jak w bajce! Zbocza, strome urwiska i skałki, a także niewielki tunel – wszystko ma tu rdzawo-żółtą barwę. Woda w Purpurowym Jeziorku jest roztworem kwasu siarkowego. Unoszący się nad jego taflą zapach nie pozostawia co do tego wątpliwości.

  Specjalnie dla turystów zainstalowano tu także podesty jako punkty widokowe rodem z thrillera – skrzypiące i trzeszczące nad przepaścią.

  Krótki spacer i widać już wyzierające spomiędzy drzew Jeziorko zwane Błękitnym albo Lazurowym, które powstało na terenie dawnego wyrobiska „Nowe Szczęście”. Urokliwe Błękitne Jeziorko zawdzięcza swój kolor związkom miedzi i w przeciwieństwie do Purpurowego, jego woda jest czysta i bez zapachu.

  Podążając dalej zielonym szlakiem, dochodzimy do najwyżej położonego jeziorka – Zielonego Stawu. Tu znajdowała się niegdyś kopalnia „Gustaw Grube”. Staw jest miejscem magicznym – pojawia się i znika. Kto szuka go podczas bardzo suchych okresów, musi obejść się smakiem, zbiornik bowiem doszczętnie wtedy wysycha.

  W drodze powrotnej możesz jeszcze wybrać się na pobliską Wielką Kopę, albo wrócić znaną już ścieżką do punktu, gdzie rozpoczęliśmy wycieczkę. Zapach kwaśnicy i grochówki z kuchni polowej zachęca do pozostania tutaj trochę dłużej. Miła obsługa, serwująca darmowe dokładki, pozwoli nawet najgłodniejszemu najeść się do syta. Na pamiątkę możesz zabrać znaleziony przez siebie okaz pirytu. Nawet jeżeli nie uda się go znaleźć, z pomocą przyjdzie pani ze straganu z minerałami.

  Co można tam robić?

  Poszukać fluorytów i pirytów na trasie wyprawy.
  Fotografować zadziwiające kolory wody stworzone przez naturę.
  Pojeździć quadem leśnika po leśnych duktach.
  Wybrać się na szczyt Wielkiej Kopy (871 m n.p.m.), skąd można podziwiać panoramę okolic.

  Czego nie wolno pominąć?

  Obserwacji Kolorowych Jeziorek ze skrzypiących podestów służących za punkty widokowe.
  Powąchania wody z Purpurowego Jeziorka.
  Zjedzenia kwaśnicy lub grochówki z kuchni polowej.

  Imprezy i wydarzenia

  Dni Kamiennej Góry – maj.
  Zlot Krasnali w Gorzeszowie – lipiec.
  Castle Party w Bolkowie – lipiec.

  Atrakcje i ciekawe miejsca w pobliżu

  Zamek w Bolkowie – romantyczne ruiny z XIII w.
  Zbiornik Bukówka – najwyżej położone sztuczne jezioro w Polsce.
  Rezerwat „Głazy Krasnoludków” w Gorzeszowie.
  Skalne Miasto „Andrspach” w Czechach.