Z aparatem na psi problem

  77

  Strażnicy miejscy zostali wyposażeni w nową „broń” do walki z właścicielami psów, którzy nie chcą sprzątać po swoich pupilach. Na patrole funkcjonariusze wyruszają z nowoczesnym aparatem fotograficznym i rejestrują przypadki łamania prawa. Przypominamy, że mandat może sięgnąć nawet 500 złotych.

  W dniach 19 – 30 marca  Straż Miejska w Świdnicy przeprowadziła działania kontrolne pod nazwą „Pilnujmy swoich psów i sprzątajmy po nich” w rejonie pl. św. Małgorzaty w Świdnicy oraz w rejonie Szkoły Podstawowej Nr 1 na Zawiszowie. Efektem podjętych działań było ujawnienie 48 zdarzeń z udziałem osób wyprowadzających swoje zwierzęta na spacer. – Budującym jest fakt, że w aż 32 przypadkach reakcja właściciela psa była prawidłowa – informują funkcjonariusze. Strażnicy zmuszeni byli tylko w 6 przypadkach zareagować na nieprawidłowe zachowanie sprawującego nadzór nad zwierzęciem. Sprawcy wykroczeń w 4 przypadkach zostali pouczeni, natomiast 2 osoby zostały ukarane mandatem za nieprzestrzeganie wymogów w zakresie nadzoru nad zwierzęciem wynikających z Uchwały Rady Miejskiej w Świdnicy oraz art. 77 Kodeksu Wykroczeń. Kontrole będą kontynuowane w różnych częściach miasta.

  Straż Miejska wykorzystuje także mobilną kamerę.

  Przypominamy, że w myśl cytowanych wyżej przepisów posiadacze zwierząt obowiązani są m.in. do:

  • usuwania zanieczyszczeń spowodowanych przez zwierzęta w miejscach publicznych,

  • nadzoru nad psem oraz wyprowadzania go na teren otwarty na smyczy,

  • dokonywania szczepień ochronnych zwierząt,

  • trzymania zwierząt w mieszkaniach i budynkach wielorodzinnych w sposób i w liczbie nie stwarzających uciążliwości dla mieszkańców,

  • zaniechania powierzenia psa osobie, która nie będzie w stanie nad nim zapanować oraz

  • trwałego znakowania psów, w sposób umożliwiający ich identyfikację.

   

  Poprzedni artykułGodzina dla Ziemi przeniesiona!
  Następny artykułWięcej pieniędzy dla niepełnosprawnych