Po 30 latach “Słoneczko” oficjalnie

  4

  Takich tłumów nikt się nie spodziewał. Sala teatralna Świdnickiego Ośrodka Kultury z trudem mieściła gości, którzy 21 marca po południu pojawili się, by świętować 30-lecie Przedszkola Integracyjnego nr 16 w Świdnicy. Jubileusz stał się także okazją do ogłoszenia  nazwy – “Słoneczko” .

  Nazwa ta od lat funkcjonowała nieoficjalnie, ale w tym roku  uchwałą Rady Miejskiej w Świdnicy nabrała mocy urzędowej. I natychmiast została także wizualnie wykorzystana podczas jubileuszu, bo na scenie zaroiło się od ubranych w słoneczne barwy przedszkolaków. Swoje umiejętności zaprezentowały w tańcu, śpiewie i recytacji wszystkie dzieci. Widowisko robiło wrażenie nie tylko na rodzicach i dziadkach, u których obecność własnych pociech na scenie zawsze wywołuje wzruszenie, ale także na wielu oficjalnych gościach i absolwentach.  Mali artyści byli znakomicie przygotowani, ze swadą uroczystość poprowadzili konferansjerzy – nauczycielka Elżbieta Krakowińska i przedszkolak Krzyś Bernacki. Wielu obecnych na widowni ze wzruszeniem wspominało chwile, gdy 30 lat temu jako pierwsi przekroczyli próg przedszkola na Osiedlu Młodych.

  1 września 1981 rozpoczęła się historia placówki, kierowanej wówczas przez Leokadię Czajkowską. 8 lat później zastąpiła ją obecna szefowa przedszkola, Alicja Żywicka. –  Pamiętam,  że kiedy przyszłam po raz pierwszy do nowej placówki przeraziła mnie  liczba dzieci. Wtedy też poczułam ogromną odpowiedzialność za ich losy i losy tego przedszkola – wspominała w przemówieniu. – Kolejne wspomnienie, które miało znaczący wpływ na późniejsze przemiany to wizyta zatroskanej matki. Przyszła  dowiedzieć się, czy  jest szansa na przyjęcie jej dziecka. Chłopiec nie chodził samodzielnie, ale poza tym rozwijał się prawidłowo. Mimo wielu wątpliwości nauczycielek, udało mi się je przekonać, aby spróbowały przejąć nad nim opiekę.

  Od tamtej pory każdego roku przedszkole przyjmowało kilkoro dzieci niepełnosprawnych. 1 września 2000 roku ruszyła pierwsza grupa integracyjna. – Kiedy już zakończyliśmy etap przekształcania i wszystkie oddziały stały się integracyjnymi, wszystkie sale zabaw, sanitariaty i pozostałe pomieszczenia zostały przystosowane do potrzeb niepełnosprawnych dzieci, zapadła decyzja o likwidacji przedszkola specjalnego. Skutkowało to następnym remontem polegającym na wygospodarowaniu przestrzeni  na sale  zabaw. 1 września 2004 roku nasze przedszkole powiększyło się o dwa oddziały specjalne, w których przebywa łącznie 10 dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Dyrektor Żywicka podkreślała, że stworzenie takich warunków i znakomitej atmosfery  nie byłoby możliwe bez zaangażowania rodziców, dziadków i zgranej kadry, którą tworzy 35 osób, w tym 18 nauczycieli.  – Dzisiaj jestem dumna z naszych dzieci, absolwentów – za to że są, za to, że patrzymy jak się rozwijają, zmieniają, idą w świat z bagażem dobrych wspomnień – podkreślała w przemówieniu.

  Przedszkole czeka jeszcze jedna ważna zmiana. Podczas wakacji budynek zostanie ocieplony i zyska nową elewację. Wówczas pojawią się także dwa nowe szyldy z nazwą “Słoneczko”. A wcześniej przybędzie sporo nowych zabawek i pomocy dydaktycznych, bo prezydent Świdnicy w imieniu miasta podarował maluchom 5 tysięcy złotych.

  Agnieszka Szymkiewicz