Finaliści Odysei Umysłów

  0

  W  gościnnych murach XIV LO we Wrocławiu  rozegrane zostały regionalne eliminacje Odysei Umysłu – międzynarodowego konkursu edukacyjnego, w którym rokrocznie bierze udział kilkaset tysięcy uczniów i studentów z całego świata. Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Świebodzicach:   Magdalena Filipiak, Iga Franczak, Jagoda Gwiazda, Ewelina Jusiel, Dominika Sikorska, Łukasz Andruszków i  Rafał Graczyk zajęli pierwsze miejsce w swojej kategorii wiekowej i awansowali  do Finału Ogólnopolskiego zaplanowany w dniach 28-30 marca w Gdańsku.

  Nasza drużyna przygotowała inscenizację , będącą rozwiązaniem Problemu Długoterminowego “Temat- dylemat”, nad której stworzeniem pracowała samodzielnie, projektując scenografię i stroje, pisząc scenariusz, komponując muzykę, reżyserując i  odgrywając na scenie. Uczniowie zmierzyli się również z Problemem Spontanicznym, którego treść poznali w ostatniej chwili, a rozwiązanie musieli stworzyć w kilka minut.

  Przygotowania do konkursu trwały od kilku miesięcy pod dyskretną opieką  trenerów – Ewy Grochowskiej i Gustawa Grochowskiego, którzy integrowali grupę, ćwiczyli z drużyną zadania spontaniczne, wspierali duchowo, uczyli kreatywnego myślenia, nie narzucając własnych wizji i rozwiązań. Odyseusze sami wymyślili  i stworzyli  wszystkie elementy swojego rozwiązania Problemu Długoterminowego. Pracując  samodzielnie, na pewno nauczyli się o wiele więcej i tym  większa jest ich satysfakcja.

  Krajowa edycja programu realizowana jest pod auspicjami fundacji Odyssey of the Mind Polska. Konkurs  obejmuje dwa etapy – Eliminacje Regionalne i Finał Ogólnopolski. W roku szkolnym 2011-2012 w Odysei Umysłu bierze udział 2153 młodych Polaków,  skupionych w 321 drużynach ze 186 szkół i innych placówek oświatowych z całego kraju.  W związku z ogłoszeniem przez Ministerstwo Edukacji Narodowej  “Roku Szkoły z Pasją” Odyseja stała się jednym z pozalekcyjnych działań edukacyjnych oficjalnie wspieranych przez MEN w ramach tej inicjatywy. Nasza drużyna jako jedyna reprezentowała Świebodzice i powiat świdnicki, a w Odysei  “móżdżymy” już od trzech lat.

  Uczestnicy Odysei Umysłu w oparciu o własne działanie i doświadczenia kształtują kompetencje intelektualne, akademickie, społeczne i liderskie – bardzo pożądane w nauce szkolnej, rozwoju zainteresowań i przyszłej pracy zawodowej. Korzyści z udziału w programie są uniwersalne, bo Odyseusze rozwijają postawy i umiejętności na całe życie. Od dzieci utalentowanych po młodzież ze środowisk społecznie zagrożonych, od przedszkolaków po studentów: wszyscy stają się bardziej niezależni, przedsiębiorczy, otwarci i pewni siebie.

  Jeśli młodzi ludzie przekonają się, że osobisty sukces  prościej osiągnąć w grupie – będą chcieli i umieli współdziałać z innymi. Jeśli zrozumieją, że jedno zadanie można rozwiązać na różne sposoby – uświadomią sobie, że każdy problem to wyzwanie, a nie przeszkoda. Jeśli nauczą się robić praktyczny użytek z własnej wyobraźni – będzie im łatwiej pracować w zawodach, które jeszcze nie istnieją i korzystać z technologii, które dopiero zostaną wynalezione.

  Wspaniała atmosfera, w jakiej przebiegał konkurs, ogromna dawka pozytywnej energii i niesamowite pomysły i rozwiązania, które mogliśmy zaobserwować, są bezcennym doświadczeniem i przeżyciem. Mimo rywalizacji panował tu duch życzliwości i przyjaźni. Drużyny kibicowały sobie wzajemnie i wspierały się w sytuacjach awaryjnych.

  Największe wrażenie wywołało ogłoszenie wyników – wielka gala, w  której uczestniczyło ponad tysiąc osób- połączona ze świetną prezentacją z konkursu, przebiegająca  w euforycznym nastroju – na długo zostanie  w naszej pamięci. Wracaliśmy do domu z medalami na piersi, utrudzeni zmaganiami całego emocjonującego dnia odysejowej podróży, ale szczęśliwi i dumni  oraz zmotywowani do finałowych zmagań w Gdańsku. Czujemy się wyjątkowo, należąc do grona kilku tysięcy szkół odysejowych na świecie i ponad 180 w Polsce.

  Ewa Grochowska, Gustaw Grochowski – trenerzy drużyny Odyseuszy

  Poprzedni artykułDyrektorka pogotowia powołana
  Następny artykułTłumy na otwarciu Galerii Świdnickiej