Strona główna Magazyn Kuchnia Czary Penelopy: Tort z kiszonej kapusty

Czary Penelopy: Tort z kiszonej kapusty

0

Ostatnio kupiłam sobie książkę kucharską, w której główną bohaterką jest kiszona kapusta. 100 fenomenalnych przepisów, które z lubością wypróbowuję, ponieważ jak już Wam kilkakrotnie wspominałam, uwielbiam kiszoną kapustę w każdej postaci. Na szczęście mam jeszcze kilka słoików swojej, domowej, mogę zatem pozwolić sobie na kulinarne eksperymenty z jej udziałem. Jednym z przepisów, które już zrealizowałam z owej książki jest właśnie tort z kiszonej kapusty z orzechami. Zaintrygował mnie tytuł, a gdy przeczytałam opis wiedziałam już, że muszę go zrealizować.

Dodam jeszcze, że nazwanie tej potrawy „tortem” wcale nie jest nadużyciem – efekt końcowy naprawdę jest bardzo wykwintny i smaczny.

Potrzebujemy:

ciasto:

250g mąki

szczypta soli

1 żółtko

tłuszcz do wysmarowania formy

masa:

800g kiszonej kapusty

2 szalotki

2 łyżki oleju

125 bulionu mięsnego

100g ementalera

300g kwaśnej śmietany

3 jajka

1 łyżka mąki ziemniaczanej

sól do smaku

pieprz biały ( najlepiej świeżo mielony)

1/4 łyżeczki mielonej kolendry

12 orzechów włoskich (czyli 24 obrane połówki orzechów)

wykonanie:

1.      Mąkę przesiać do miski i zagnieść z dwiema łyżkami wody, solą, masłem i żółtkiem. Tortownicę nasmarować tłuszczem, wyłożyć ciastem, podnieść brzeg ciasta, spód nakłuć gęsto widelcem.

2.      Kiszoną kapustę odsączyć na sicie i pokroić. Szalotki obrać i drobno posiekać. W garnku rozgrzać olej i poddusić w nim szalotki. Następnie dodać kapustę, wlać bulion i dusić 5 minut. Zdjąć z ognia i ostudzić.

3.      Ser zetrzeć, wymieszać z kwaśną śmietaną, jajkami i mąką ziemniaczaną, doprawić do smaku solą, pieprzem i kolendrą. Kiszoną kapustę rozłożyć na cieście i polać doprawioną śmietaną. Na wierzchu ułożyć orzechy. Piec około 35 minut w piekarniku nagrzanym do temperatury 200ºC (termoobieg 180ºC)

Potrawa ta nadaje się zarówno na obiad, jak i na wieczorne przyjęcie w gronie przyjaciół.

Polecam. Penelopa Rybarkiewicz-Szmajduch

Poprzedni artykułZnanenieznane.pl: Czocha – to nie zamek! To zamczysko!
Następny artykułLudzie z pasją: Halina Szymańska