Zostań dawcą szpiku

  2

  W niedzielę, 12 lutego, Fundacja DKMS Polska, korzystając z zaproszenia organizatora, Katarzyny Tylkowskiej i gościnności Salonu Toyoty Wałbrzych Nowakowski, zorganizuje akcję ‘’Dzień Dawcy Szpiku Wałbrzych-Świebodzice‘’ podczas której odbędzie się rejestracja potencjalnych dawców szpiku. Honorowy patronat nad tym wydarzeniem objął burmistrz  Świebodzic Bogdan Kożuchowicz.

  W Polsce, co godzinę, stawiana jest komuś diagnoza: nowotwór krwi, czyli białaczka. Co drugi chory zakwalifikowany do przeszczepienia szpiku od dawcy niespokrewnionego tego dawcy nie znajduje. Im więcej potencjalnych dawców, tym większe szanse na życie dla osób chorych na białaczkę i inne choroby układu krwiotwórczego. Dlatego Fundacja DKMS Polska wraz z organizatorem lokalnym przeprowadza „Dzień Dawcy Szpiku Wałbrzych-Świebodzice”, podczas którego zdrowe osoby mogą dokonać rejestracji i tym samym powiększyć bazę potencjalnych dawców. W Polsce zarejestrowanych jest 260 000 potencjalnych dawców, z czego ponad 183 000 to dawcy zarejestrowani w Fundacji DKMS Polska. W przeciągu dwóch lat działalności Fundacji DKMS Polska aż 128 osób oddało swoje komórki macierzyste dając tym samym nadzieję na nowe życie osobom chorym na białaczkę i inne schorzenia układu krwiotwórczego.

  Rejestracja jako potencjalny dawca jest bardzo poważną decyzją. W przypadku, gdy okaże się, że któraś z zarejestrowanych osób jest czyimś genetycznym bliźniakiem, daje tej osobie nadzieję na nowe życie. Jeżeli wtedy zrezygnuje, to odbiera komuś tę nadzieję.

  Rejestracja potencjalnych dawców odbędzie się:

  Data: 12 luty 2012, niedziela

  Godziny: 10.00 – 16.00

  Miejsce: Salon Toyota Wałbrzych Nowakowski

  Adres: ul. Uczniowska 21, Wałbrzych

  Kto może zostać dawcą?

  Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Rejestracja polega na pobraniu 4 ml krwi i zajmuje tylko chwilę. Na podstawie pobranej krwi zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepu. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.

  Agnieszka Bielawska-Pekala

  rzecznik prasowy UM Świebodzice

  Poprzedni artykułPięcioro chętnych do Rady Miejskiej
  Następny artykułPolicyjny weekend