Przecięcie wstęgi do nowej sali gimnastycznej, odsłonięcie tablicy pamiątkowej, a przede wszystkim oddanie szkoły w pełne władanie uczniów – tak wyglądało uroczyste otwarcie Zespołu Szkół Integracyjnych w Cierniach. Uroczystość miała miejsce 13 lutego o godz. 13.00 – i był to jeden z najszczęśliwszych dni w życiu społeczności szkolnej.
W uroczystości wzięło udział wielu szacownych gości, licznie stawiły się także regionalne media. Bo jak wszyscy zgodnie przyznawali – otwarcie szkoły w dobie, gdy coraz więcej palcówek oświatowych się likwiduje, jest optymistycznym wydarzeniem.
– Gratuluję odwagi i jestem pełna uznania, że w tej gminie dzieci są tak ważne – podkreślała w swoim wystąpieniu Dolnośląska Kurator Oświaty Beata Pawłowicz. Po symbolicznym przecięci wstęgi goście udali się na salę gimnastyczną, gdzie odbyła się oficjalna część uroczystości, w trakcie której goście zabierali głos.
– Z niedowierzaniem patrzyliśmy, jak rosną mury naszej szkoły, nie mogliśmy się doczekać, kiedy wejdziemy do klas – mówiła w swoim wystąpieniu dyrektor Magdalena Stąpor. – Dzięki wysiłkowi władz naszego miasta uczniowie mają dziś najlepsze z możliwych warunki do nauki i uprawiania sportu. Dziś młodzież musi być dobrze wykształcona, pozbawiona kompleksów, by czuć się bezpiecznie w przyszłości, na trudnym rynku pracy. W tej szkole będą mogli realizować wszystkie swoje marzenia.
Po wystąpieniach i wręczonych prezentach zaśpiewał zespół Echo, działający w szkole. Następnie goście obejrzeli prezentację multimedialną, przywołująca historię szkoły. Ostatnim elementem oficjalnej części uroczystości było odsłonięcie tablicy, która upamiętnia otwarcie kompleksu. Odsłonili ją wspólnie dyrektor Magdalena Stąpor i burmistrz Bogdan Kożuchowicz.
Przypomnijmy, że wartość inwestycji to 6 494 048,51 zł, dofinansowanie ze środków PFRON przekazanych przez Województwo Dolnośląskie to 1 621 904,46 zł. W szkole uczy się ponad 200 uczniów w oddziałach podstawowych i gimnazjalnych.
Mają do dyspozycji:
– 12 sal lekcyjnych , w tym pracownię komputerową, pracownię językową i pracownia fizyczno – chemiczną;
– gabinety pedagoga, psychologa i logopedy
– salę rehabilitacyjną
-świetlicę szkolną
– salę oddziału przedszkolnego
-jadalnię
-bibliotekę
-gabinet medyczny
-w 5 salach dydaktycznych są tablice interaktywne
-pozostałe klasy wyposażone są w projektory oraz ekrany ruchome
– w kompleksie funkcjonuje bezprzewodowy Internet
-pracownia językowa jest profesjonalnie wyposażona w komputer ,stanowiska ze słuchawkami, oraz tablicę interaktywną
-do tablic interaktywnych zakupione zostały wizualizery i tablety
– wychowawcy klas mają laptopy do prowadzenia e-dziennika
– doposażone zostały w pomoce dydaktyczne wszystkie sale lekcyjne
– zakupiony został komputer dla uczniów niedowidzących
– jest winda, podjazdy oraz toalety dla osób niepełnosprawnych
– salę gimnastyczną o wymiarach 28mx20m.
Agnieszka Bielawska-Pękala
rzecznik prasowy UM w Świebodzicach
skróty red.