Szkoła jak marzenie

  2

  Trzynastego lutego 2012 roku otwarty zostanie nowo wybudowany Publiczny Zespół Szkół Integracyjnych w Świebodzicach. Nowoczesna szkoła, zlokalizowana w Cierniach, kosztowała ponad 6 mln złotych i jest niewątpliwie jedną z najnowocześniejszych i najlepiej wyposażonych w regionie.

  ZSI składa się z zaadaptowanego obiektu starej szkoły, nowego budynku dydaktycznego i nowo wybudowanej sali gimnastycznej. Wszystko połączone jest łącznikami dzięki czemu uczniowie, przechodzący na zajęcia, nie muszą w ogóle wychodzić ze szkoły. Dzieci uczą się tu zarówno na poziomie szkoły podstawowej, jak i gimnazjum.

  Inwestycja rozpoczęła się w 2009 roku, nowy budynek dydaktyczny oddano do użytku jeszcze w 2010 roku. Wtedy rozpoczęła się adaptacja budynku starej szkoły oraz budowa sali gimnastycznej. Prace budowlane zakończyły się w 2011 roku, ostatnie poprawki i wykończenia także dobiegły końca.

  13 lutego tego roku dzieci formalne rozpoczną naukę w całym kompleksie.

  Uroczyste otrawcie ZSI odbędzie się o godzinie 13.00. Na uroczystość zostało zaproszonych wielu szacownych gości, z Minister Edukacji Narodowej Krystyną Szumilas na czele; zaproszenia powędrowały także do szefowej Dolnośląskiego Kuratorium Oświaty Beaty Pawłowicz, władz województwa oraz powiatu.

  Bez wątpienia najwięcej emocji przeżyją tego dnia uczniowie i nauczyciele szkoły – wreszcie będą mieli do dyspozycji całość. Czyli przestronne, jasne gabinety, nowoczesne pracownie, komfortową salę gimnastyczną, a nawet wygodne sofy na korytarzach i wspaniały, przeszklony łącznik, pełen słońca i światła – będzie to chyba ulubione miejsce spędzania przerw między zajęciami.

  – To szkoła, którą z dumą możemy zaprezentować, placówka na miarę XXI wieku, a powstała przecież nie w dużym, bogatym mieście, lecz w niewielkiej gminie – podkreśla burmistrz Świebodzic Bogdan Kożuchowicz. – Mam wyjątkową satysfakcję również z tego powodu, że dziś raczej słyszymy smutne informacje o likwidacji placówek oświatowych – a my szkołę otwieramy i to cieszy. To największa w ostatnich latach inwestycja oświatowa w gminie Świebodzice. I chyba śmiało można powiedzieć – najbardziej efektowna. Prawdziwa perełka wśród szkół.

  ZSI jest szkołą integracyjną, w której uczą się dzieci niepełnosprawne, dlatego jest w pełni przystosowana dla potrzeb osób na wózkach, ma także windę.

  Całe zadanie kosztowało 6 494 048,51 zł, inwestycja była dofinansowana ze środków PFRON przekazanych przez Województwo Dolnośląskie, łączna wartość dotacji to 1 621 904,46 zł.

  [photospace]

  Poprzedni artykułPhoto Day – pierwsze pytanie [KONKURS]
  Następny artykułThe Floorators w finale Muzycznej Bitwy [VIDEO]