Przedsiębiorcy stawili się tłumnie

  0

  …po tanie pieniądze, a raczej po kompleksową informację, gdzie uzyskać dobre pożyczki, dotacje unijne i poręczenia kredytowe. W sali konferencyjnej USC pojawiło się ponad 120 osób i niemal wszyscy wytrwali do końca spotkania. – To po prostu wyjątkowa okazja, by w jednym miejscu otrzymać tak wiele informacji, niezbędnych do otwierania czy rozwijania firmy – swój udział tłumaczy Renata Krakowiak, działająca w branży gastronomicznej.

  Zorganizowane przez miasto Świdnica we współpracy z Dolnośląską Agencją Współpracy Gospodarczej pn. „Wsparcie dla przedsiębiorców” skierowane było przede wszystkim do małych i średnich firm. Mowa była m.in. o Dolnośląskim Funduszu Powierniczym, o tanich pożyczkach z funduszy unijnych, dotacjach na tworzenie nowych miejsc pracy z Powiatowego Urzędu Pracy, o poręczeniach w ramach inicjatywy Jermie i dotacjach z RPO. – Wszystkie oferty zostały przedstawione sprawnie, jasno i bez zbędnego gadulstwa – chwali Renata Krakowiak. – Sama szukam możliwości pozyskania środków na drobne remonty i nowe miejsce pracy. Jestem debiutantką i na co dzień nie bardzo wiem, gdzie szukać informacji, więc nie żałuję tych kilku godzin, które tu spędziłam. Zdecydowanie ułatwiono mi orientację.

  – Świdnica zdecydowanie wyróżnia się na tle Dolnego Śląska – komentuje Agnieszka Mąka z Dolnośląskiej agencji Współpracy Gospodarczej. Przedsiębiorcy są niezwykle aktywni, co widzimy choćby w liczbie i jakości wniosków o dotacje. Zdecydowanie widać chęć rozwoju w najróżniejszych branżach. Na co dzień wsparciem służy Punkt Informacyjny o Funduszach Europejskich, który działa w siedzibie Sudeckiego Stowarzyszenia Inicjatyw Gospodarczych w Rynku, w dni powszednie od 8.00 do 16.00. Takich punktów w regionie jest 12, świdnicki należy do najczęściej odwiedzanych.

  Agnieszka Mąka dodaje, że w kończącym się okresie programowania UE 2007-2013 jest coraz mniej konkursów na dotacje dla przedsiębiorców. – Jednak warto się zainteresować. Już w kwietniu zostanie ogłoszony konkurs dla branży hotelarsko-gastronomicznej, gdzie dofinansowanie na założenie własnej firmy bądź rozbudowę może sięgnąć 60%. Wiemy jednak, że polityka na lata 2014-2020 będzie inna. Fundusze unijne będą przeznaczane przede wszystkim na korzystne pożyczki.

  Zaskoczony ogromnym zainteresowaniem prezydent Świdnicy Wojciech Murdzek zadeklarował, że jeśli tylko jest potrzeba, miasto pomyśli o cyklicznych spotkaniach. – Już teraz zapraszam do złożenia takiej deklaracji, która ułatwi nam podjęcie decyzji – zachęca Jerzy Legut, dyrektor departamentu rozwoju gospodarczego w Urzędzie Miejskim. – Wystarczy wysłać e-mail na adres [email protected]. Pomyślimy o rozbudowaniu formuły o więcej indywidualnych spotkań, może będzie to forma targów.

  asz

  Poprzedni artykułSukces akrobatów na Ukrainie [FOTO]
  Następny artykułPełnomocnik ds.jakości na dyrektora pogotowia