Pałac odzyska blask

  6

  Choć budynek pałacu w Chwałkowie jest w złym stanie technicznym i wymaga poważnych remontów, gmina Marcinowice przejęła zabytek wraz z parkiem od Agencji Nieruchomości Rolnych .Obiekt odzyska blask, a dotychczasowi lokatorzy otrzymają nowe mieszkania.

  W miejscowości Kątki  mieszkanie po wykonaniu kompleksowego remontu zostało na podstawie umowy najmu przekazane 10-osobowej rodzinie. W kolejnym w Chwałkowie wykonano szereg podstawowych prac remontowych jak wymiana pokrycia dachowego, wykonanie elewacji zewnętrznej, wymiana stolarki okiennej, wykonanie instalacji wodnej i elektrycznej, pozostała część prac zostanie wykonana przez najemców. Na wykonane prace Gmina Marcinowice pozyskała w 100 % środki z Agencji Nieruchomości Rolnych.

  Gminę czeka trudniejsze zadanie. Pałac w Chwałkowie to obiekt wymagający bardzo kosztownych i trudnych prac zabezpieczających, objętych  nadzorem konserwatora zabytków. Marcinowice nie maja pieniędzy na kompleksowy remont całego obiektu, dlatego też z pozyskanych środków finansowych z Agencji Nieruchomości Rolnych będą w pierwszym etapie wykonane remont dachu i odwodnienie obiektu oraz naprawa zewnętrznych elementów budynku. Trwa przygotowanie dokumentacji technicznej oraz kosztorysowej. W najbliższym czasie zostanie złożony wniosek o pozwolenie na budowę. Dużym atutem przekazanego pałacu jest jego malownicze położenie w pięknym 80 – arowym parku. W najbliższym czasie zostanie  uporządkowany i jego urok będą mogli podziwiać wszyscy mieszkańcy.

  Oprac.asz

  Poprzedni artykułKolejne dwa punkty ŚKPR-u
  Następny artykułMKS wygrywa w Częstochowie