Nagroda za ratowanie mogił

  5

  Około tysiąca osób uczestniczyło w IX Ogólnopolskim Koncercie Charytatywnym w Sycowie na rzecz pomocy Polakom na Ukrainie i Białorusi. Podczas koncertu wójt gminy Świdnica, została odznaczona Brązowym Medalem Zasługi Fundacji „Straż Mogił Polskich Bohaterów” nadanym przez Związek Sybiraków za konserwację zabytków na Kresach Wschodnich. Teresa Mazurek odznaczenie przekaże gimnazjalistom z Pszenna.

  Wydarzenie w hali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji zgromadziło  działaczy polonijnych, duchowieństwo z Polski, Białorusi i Ukrainy, parlamentarzystów, przedstawicieli dyplomacji, ministerstw, organizacji kresowych RP, fundacji i stowarzyszeń wspierających rodaków, a także władze samorządowe Dolnego Śląska.

  Medalem odznaczeni zostali m.in. Beata Pawłowicz – Dolnośląski Kurator Oświaty i Krzysztof Świderek – konsul generalny RP w Winnicy na Podolu. Brązowy Medal Zasług Prezydium Rady Fundacji przyznało za ratowanie zabytków kultury materialnej na Kresach Wschodnich, dokumentowanie i upowszechnianie Martyrologii Narodu Polskiego w wyniku agresji Sowieckiej po 17 września 1939 r. oraz za pomoc udzieloną Polakom zamieszkałym w byłym Związku Sowieckim.

  Do akcji ratowania mogił na Ukrainie w ubiegłym roku włączyła się młodzież z Gimnazjum w Pszennie. Swój wolny czas uczniowie spędzili w Mikulińce k/ Tarnopola. Wspólnie z grupą ponad 100 młodych uczniów z dolnośląskich szkół odpowiedzieli na apel wrocławskiej dziennikarki Grażyny Orłowskiej-Sondej i Dolnośląskiego Kuratora Oświaty. Przez kilka miesięcy uczniowie zbierali fundusze na ratowanie nekropolii na Wschodzie. Młodzież z Gimnazjum im. Szarych Szeregów w Pszennie zgromadziła na ten cel 1232 zł. Następnie przez 11 dni młodzież z Pszenna prowadziła prace porządkowe na cmentarzu w Mikulińce. Przez kilkanaście dni kosiliśmy trawę, wycinaliśmy krzaki,, czyściliśmy pomniki i krzyże oraz malowaliśmy ogrodzenia wokół grobów. O historii tego i wielu innych miejsc na Wschodzie mogliśmy jedynie czytać podręcznikach do historii. My mieliśmy to szczęście zobaczyć je osobiście i była to dla nas doskonała lekcja patriotyzmu. Dziękujemy wszystkim organizatorom za umożliwienie nam wyjazdu i zakorzenienie w naszej świadomości pamięci o miejscach historii naszych pradziadów – mówili po powrocie uczestnicy wyjazdu. Efekty swojej pracy młodzież z Pszenna prezentowała na forum Rady Gminy Świdnica podczas XIX sesji, 5 grudnia 2011 r.

  Uroczyste przekazanie odznaczenia społeczności Gimnazjum im. Szarych Szeregów w Pszennie nastąpi 2 lutego 2012 r. o g. 11 podczas XXII Sesji Rady Gminy Świdnica.

  Poprzedni artykułFurtka, rynny, rury…
  Następny artykułPobili opiekunów schroniska