Lotnisko otwiera drzwi

  0

  Nowy terminal wrocławskiego lotniska po raz pierwszy odkrywa swoje tajemnice. W sobotę 25 lutego każdy będzie mógł przekonać się na własne oczy, jak wygląda jeden z najnowocześniejszych terminali w tej części Europy. Lotnisko zaprasza na pełen atrakcji i wrażeń dzień otwarty.

  Do tej pory można go było podziwiać jedynie na zdjęciach – teraz imponujące wnętrze nowego terminalu będzie mógł obejrzeć każdy. – Chcemy, żeby wszyscy mieli okazję zobaczyć lotnisko w nowej odsłonie, jeszcze zanim obsłużymy pierwszy samolot. Dlatego w ten jeden, wyjątkowy dzień zapraszamy mieszkańców całego regionu, by odkryli sekrety obiektu – mówi Dariusz Kuś, prezes Portu Lotniczego Wrocław.

  25 lutego do dyspozycji zwiedzających będą poziomy 0 i +1 – czyli przestronna hala ogólnodostępna oraz hala odlotów, do której już wkrótce będą mieli dostęp jedynie pasażerowie odlatujący z Wrocławia. Nowy terminal przywita wszystkich nie tylko przestronnym, nowoczesnym i komfortowym wnętrzem, ale również wieloma dodatkowymi atrakcjami. O obiekcie opowiedzą pracownicy portu – w strefie zamkniętej powstaną specjalne punkty informacyjne. Specjalne atrakcje dla gości przygotowały służby lotniskowe: Straż Graniczna, Urząd Celny, Policja. Funkcjonariusze zaprezentują sprzęt i zaproszą dzieci do udziału w konkursach. Będzie można także kupić bilety lotnicze, czy przeglądnąć ofertę i wybrać wymarzone wczasy na tegoroczne wakacje. Wszyscy goście, którzy w dniach od 25 do 27 lutego kupią wycieczkę z wylotem z wrocławskiego lotniska, na czas wylotu będą mogli korzystać z parkingu za symboliczną złotówkę. Specjalnie dla odwiedzających swoje lokale otworzą Coffee Heaven i Sky Bar. Miłośnicy latania będą mogli skorzystać z symulatora lotów lub wziąć udział w konkursie wiedzy o lotnictwie lub mistrzostwach w puszczaniu papierowych samolotów. – Na uczestników zabaw czekają atrakcyjne nagrody w postaci biletów lotniczych, widokowych lotów samolotem, czy lotniczych gadżetów – mówi Monika Półtorzycka-Jon, specjalista ds. marketingu i PR Portu Lotniczego Wrocław. W trakcie dnia otwartego parking pod nowym terminalem będzie bezpłatny, a pod nowy obiekt będą kursowały z Nowego Dworu specjalne autobusy MPK (rozkład jazdy na stronie lotniska). Dzień otwarty rozpocznie się o godz. 11.00 i potrwa do godz. 19.00.

  Nowy terminal wrocławskiego lotniska powstawał 29 miesięcy. Jest 4 razy większy od dotychczasowego i może obsłużyć 3 miliony pasażerów, a docelowo, po dalszej rozbudowie, nawet 7 milionów. Spośród polskich regionalnych terminali wyróżnia go imponująca kubatura 330 tys. m³ (druga po Okęciu). W terminalu znajduje się 8 stanowisk kontroli bezpieczeństwa, 22 stanowiska odprawy biletowo-bagażowej i 13 gate’ów w strefie dla odlatujących. Obiekt może pochwalić się również dużą powierzchnią komercyjną (ponad 4,5 tys. m²) i imponującym parkingiem na 1100 samochodów.

  Port Lotniczy im. Mikołaja Kopernika we Wrocławiu położony jest w południowo-zachodniej części Wrocławia, w odległości ok. 10 km od centrum miasta, w pobliżu Autostradowej Obwodnicy Wrocławia, którą można się dostać na lotnisko szybko i komfortowo m.in. zarówno od strony Warszawy (przez łącznik Długołęka), od Poznania z drogi krajowej nr 5, a także od południa z drogi krajowej nr 8 oraz z autostrady A4. Dynamiczny rozwój ruchu lotniczego port notuje od 2003 roku. W ciągu 5 lat liczba pasażerów wzrosła pięciokrotnie. Lotnisko obsługuje przewoźników sieciowych, którzy oferują loty do największych portów przesiadkowych w Europie, przewoźników niskokosztowych, takich jak Ryanair, czy Wizz Air, a także linie czarterowe, wynajmowane przez tour operatorów do transportu klientów biur podróży.  W marcu 2012 Port Lotniczy Wrocław uruchomi nowy terminal. Przepustowość wyniesie wtedy ponad 3 mln pasażerów rocznie, docelowo będzie można obsłużyć 7 mln osób.


  Aleksandra Palus