Grząsko na łączniku

  12

  Poszukiwania zgubionego kołpaka skończyły się dla jednego z Czytelników Swidnica24.pl przykrym odkryciem i pytaniami o przyszłość. Czy podbudowa drogi powiatowej 3396D, nazywanej łącznikiem jest właściwie przygotowana na roztopy i deszcze?

  Pan Adam kołpaka szukał około kilometra od skrzyżowania ze zjazdem na Bagienic. „Obszedłem około 500 metrów prawej strony drogi  i zaskoczył mnie fatalny stan pobocza i rowów – prawdopodobnie źle ubite albo  wykonane ze złych materiałów, co  powoduje, że niecałe 30 cm od krawędzi betonowej drogi zapadałem się w ruchomym grząskim (nasiąkniętym wodą po roztopach) piasku/żwirze, którym jest pobocze wysypane. Stan rowów pogarsza woda, która w nich stoi. Na ścianach rowów po obu ich stronach  widać wymyte ślady po spływającej wodzie. Wszytko wskazuje na to, że rowy kiepsko zniosą tegoroczną zimę a to przecież pierwsza zima w której droga jest eksploatowana.”

  Czy rzeczywiście doszło do poważnych uszkodzeń po ostatniej odwilży? Rzeczywiście, w wielu miejscach widać wypłukaną ziemię, a sucha noga po poboczu nie da się przejść. O takim stanie powiadomiliśmy Służbę Drogową Powiatu Świdnickiego. Inspektorzy sprawdzili łącznik na niemal całej długości. – Nie ma mowy o katastrofie budowlanej – zapewnia jeden z inspektorów. – W kilkunastu miejscach ziemia została z nasypów wypłukana i wymaga uzupełnienia. Powodem takiego stanu jest fakt, ze posiana jesienią trawa nie przyjęła się wszędzie. Wszystkie ubytki zostaną dokładnie zinwentaryzowane.

  Jak zapewnia SDPŚ, wykonawca wykona wszystkie niezbędne prace najpóźniej do maja. Naprawy objęte są gwarancją i nie obciążą budżetu powiatu.

  ***

  Trasa ma 13,076 km oraz 5 obiektów inżynieryjnych: 3 wiadukty,1 most i 1 estakada. W większości przebiegu ma po 1 pasie ruchu w każdą stronę, jednak istnieje możliwość dobudowania drugiego. Nawierzchnia betonowa. Koszt budowy drogi to kwota 88 mln zł, cała inwestycja pochłonęła kwotę ok. 110 mln zł. Połowa to środki unijne, resztę pieniędzy przekazały samorządy: Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, powiat świdnicki, miasto Świdnica, Żarów, gmina wiejska Świdnica oraz Jaworzyna Śląska.

  asz

  Poprzedni artykułDzieci podpaliły boisko
  Następny artykułDyrektor szpitala oficjalnie zwolniony