Zaułek Świętokrzyski. Dogadają się?

  13

  Od listopada trwają rozmowy ostatniej szansy między miastem i Black Rock Properties w sprawie gruntów w Zaułku Świętokrzyskim. – Negocjacje idą w dobrym kierunku – deklaruje rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego. Rozmowy z udziałem sądowego mediatora miały się zakończyć za kilka dni. Będzie wniosek o dłuższy termin.

  Właścicielem Zaułka Świętokrzyskiego jest firma Blackrock Properties, która w lutym 2007 r. wygrała przetarg i przy ul. Różanej kupiła 14 działek w sumie o powierzchni 0,20 ha ( za cenę 543 tysiące złotych plus VAT, przyp. Red.). Według planu zabudowa miała się składać z symetrycznie rozmieszczonych po obu stronach ulicy budynków usługowo-mieszkalnych. Przedsiębiorca miał apetyt jednak na większą inwestycję i planuje wybudować w tym miejscu galerię handlową. Od władz Świdnicy otrzymał zielone światło. Zgodnie z wymogami prawa przygotowano i uchwalono plan zagospodarowania przestrzennego oraz przedstawiono ofertę zakupu ok. 0,23 ha dodatkowego gruntu, niezbędnego do budowy galerii.

  Problemem okazała się cena dodatkowych działek. Inwestor uznał, że miasto chce zbyt wiele, władze natomiast uważały, że inwestor proponuje  za mało. BRP wskazywał także na przeciąganie procedur, związanych  ze zmianą planu zagospodarowania przestrzennego, co – jego zdaniem – blokowało rozpoczęcie inwestycji. Mimo wielu rozmów i prób zawarcia porozumienia, konflikt narastał i wreszcie Rada Miejska w marcu 2011 roku podjęła decyzję o odkupieniu terenu w Zaułku Świętokrzyskim. Na to jednak inwestor się nie zgodził i sprawa trafiła do sądu. Ten z kolei w listopadzie zaproponował przedsądowe negocjacje z udziałem zawodowego mediatora. Rozmowy miały potrwać do końca stycznia 2012 roku.

  Stefan Augustn, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Świdnicy wyjaśnia: Zawarcie ugody między miastem a firmą Blackrock Properties ma polegać m.in. na dokupieniu brakujących terenów przez spółkę. Procedura sprzedaży wymaga uzyskania opinii dwóch komisji Rady Miejskiej. Sprawę chcemy zgłosić do komisji jeszcze w tym tygodniu. Do sprzedaży działek potrzebna jest również opinia konserwatora zabytków o podziale geodezyjnym działek. Potrzebny jest więc dodatkowy czas na uwzględnienie tych procedur oraz uzgodnienie zabezpieczeń, które będą miastu gwarantowane  w akcie notarialnym. Wspólnie z inwestorem będziemy wnioskować o przedłużenie czasu na finalizację ugody o kolejne kilka tygodni. W lutym ostateczne rozstrzygnięcia powinny zapaść.

  asz

  Poprzedni artykułKlinika kraula w Świdnicy
  Następny artykułRynny z katedry odzyskane