Przygarnij lokomotywę

  0

  W Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku trwa akcja ratowania zniszczonych lokomotyw i wagonów. Na odnowienie czeka aż 80 obiektów. – Mamy bardzo wiele zniszczonych zabytków kolejnictwa i przemysłu i chcąc przywrócić im dawny blask proponujemy adopcję zabytkowych parowozów. Chcemy odnaleźć chętnych, którzy zechcieliby pomóc finansowo lub poprzez wolontariat w odremontowaniu eksponatów – apelują przedstawiciele muzeum.

  Pomóc może każdy – prywatna osoba czy też firma, finansując zewnętrzne odmalowanie malatury lokomotywy. Przy takiej lokomotywie znajdzie się specjalna tabliczka, na której  zostanie umieszczona informacja, przez kogo  zabytek jest zaadoptowany.

  Honorowy patron – opiekun zabytków techniki kolejowej korzysta z wielu przywilejów w muzeum m.in. :
  *uzyskuje tytuł honorowego patrona opiekuna zabytków techniki kolejowej
  *w zakładce internetowej strony www.muzeumtechniki.pl zostanie umieszczone zdjęcie i informacja o osobie adoptującej
  *parowóz oznaczony będzie tabliczką z imieniem czy nazwą firmy osoby adoptującej
  *osoba adoptująca otrzyma od Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa „Złoty Bilet” dla 2 osób, który będzie upoważniał przez okres adopcji darmowy wstęp do muzeum oraz na wszystkie organizowane imprezy, w tym zloty motocyklowe, przyjazdy parowozów, wystawy, wernisaże i inne . Osoba adoptująca będzie powiadamiana mailowo i listownie o imprezach
  * raz do roku w Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa odbywać się będzie we wrześniu spotkanie wszystkich honorowych opiekunów zabytków, o którym opiekun zostanie wcześniej powiadomiony
  *muzeum posiada bazę noclegową w wagonach sypialnych, które udostępniać będzie bezpłatnie adoptującemu po wcześniejszym ustaleniu.

  W muzeum prowadzone są również obozy dla wolontariuszy – głównie jest to młodzież studencka, która za nocleg i wyżywienie ma możliwość zyskać doświadczenie w pracy nad zabytkami techniki.
  Celem tej akcji jest uświadomienie , że jest to nasz wspólny dobytek kulturowy i interes całej naszej społeczności o który powinniśmy dbać. Takie adopcje i organizacja wolontariatu mają również zaangażować ludzi w życie Muzeum.
  Dzięki działalności Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej udało się uchronić od zniszczenia wiele cennych zabytków techniki. Podjęto również prace konserwatorskie. Obejmowały one zarówno remonty obiektów budowlanych związanych z parowozownią, jak i konserwację oraz naprawy pozyskanych eksponatów.Mimo mało sprzyjającego klimatu dla ochrony zabytków techniki muzeum  podejmuje skuteczne działania zmierzające do zachowania wielu cennych historycznych pomników cywilizacji technicznej poprzednich epok. W ciągu kilku lat swojej działalności znacząco wzbogaciło swój zasób. W tym sensie wypełnia ono ważną lukę, której nie były w stanie wypełnić instytucje państwowe zobowiązane do ochrony dziedzictwa narodowego.

  Co można adoptować? ZOBACZ:

  [photospace]

  Poprzedni artykułWOŚP. Harcerze dowodzą ostatni raz
  Następny artykułHojne datki w orkiestrowych puszkach [VIDEO]