Ponad 500 pamiątek na wystawie

    0

    Do ponad 500 wzrosła liczba pamiątek, odnalezionych podczas prac archeologicznych  na terenie  niemieckiego obozu koncentracyjnego Gross Rosen. Wśród nich są figurka szachowa, medalik, grzebień i nieśmiertelniki. Jednym ze znalezisk jest obozowy gong, którym obwieszczano wyjście do pracy w kamieniołomach. Na niektóre przedmioty natrafiano już po zakończeniu prac.

    W trakcie częściowego zasypywania rowów przeciwlotniczych, nieoczekiwanie odnaleziono fragment pieczątki, we wschodniej części profilu rowu. Jest ona miejscami nadpalona (ślad niszczenia dokumentacji obozowej?). Nie zachowała się w całości, jednak jest na tyle czytelna, iż można określić jej funkcję. Była wykorzystywana w kancelarii obozowej przy ewidencjonowaniu więźniów palonych w krematorium. Być może taki formularz działał do czasu wysyłania zmarłych, do krematorium legnickiego, przed powstaniem pieca krematoryjnego na terenie obozu głównego w Gross Rosen. Znalezisko jest cennym zabytkiem, ponieważ prawie całe archiwum zostało zniszczone lub wywiezione.

    Odnalezione przedmioty zostaną zaprezentowane na wystawie w dawnej tkalni obozowej w lutym, w rocznicę marszu śmierci, podczas którego zginęło co najmniej 20 tysięcy osób.

    [photospace]