Ponad 500 pamiątek na wystawie

  0

  Do ponad 500 wzrosła liczba pamiątek, odnalezionych podczas prac archeologicznych  na terenie  niemieckiego obozu koncentracyjnego Gross Rosen. Wśród nich są figurka szachowa, medalik, grzebień i nieśmiertelniki. Jednym ze znalezisk jest obozowy gong, którym obwieszczano wyjście do pracy w kamieniołomach. Na niektóre przedmioty natrafiano już po zakończeniu prac.

  W trakcie częściowego zasypywania rowów przeciwlotniczych, nieoczekiwanie odnaleziono fragment pieczątki, we wschodniej części profilu rowu. Jest ona miejscami nadpalona (ślad niszczenia dokumentacji obozowej?). Nie zachowała się w całości, jednak jest na tyle czytelna, iż można określić jej funkcję. Była wykorzystywana w kancelarii obozowej przy ewidencjonowaniu więźniów palonych w krematorium. Być może taki formularz działał do czasu wysyłania zmarłych, do krematorium legnickiego, przed powstaniem pieca krematoryjnego na terenie obozu głównego w Gross Rosen. Znalezisko jest cennym zabytkiem, ponieważ prawie całe archiwum zostało zniszczone lub wywiezione.

  Odnalezione przedmioty zostaną zaprezentowane na wystawie w dawnej tkalni obozowej w lutym, w rocznicę marszu śmierci, podczas którego zginęło co najmniej 20 tysięcy osób.

  [photospace]

  Poprzedni artykułŚKPR Świdnica: Zwycięstwo i porażka
  Następny artykułWhy Would An Exboyfriend Still Call An Ex His Girl