Inaczej zapłacimy za prąd

  14

  Od marca mieszkańcy Świdnicy (i całego regionu wałbrzyskiego) nie będą płacić rachunków za energię elektryczną co 2 miesiące. Spółka Tauron poinformowała o wprowadzeniu nowych zasad. Energia będzie rozliczana na podstawie prognoz fakturami raz w miesiącu.

  Dotychczas klienci rozliczani byli za energię elektryczną i usługi dystrybucji co dwa miesiące. Po zmianie sposobu rozliczeń każdy klient, raz na pół roku, będzie otrzymywał fakturę z blankietami wpłat o równej wartości. Po zmianie sposobu rozliczeń klient będzie otrzymywał fakturę wystawioną na podstawie odczytu licznika energii elektrycznej dokonywanego raz na pół roku.

  Terminy płatności poszczególnych blankietów przypadać będą raz w miesiącu. Wielkość prognozowanego zużycia energii elektrycznej określona będzie indywidualnie dla każdego klienta na podstawie ilości energii, którą zużył w analogicznym okresie roku poprzedniego.

  Z rozliczeń w systemie prognozowym od wielu lat korzysta większość klientów spółki TAURON Sprzedaż. W obszarze krakowskim i będzińskim system ten funkcjonuje z powodzeniem od ponad dwudziestu lat. Klienci cenią go m.in. za możliwość zaplanowania wydatków na energię elektryczną nawet z półrocznym wyprzedzeniem, a także za to, że ponoszą mniejsze koszty opłat stałych. W skali roku klient rozliczany w systemie sześciomiesięcznym zapłaci o 21,11 zł brutto mniej od klienta rozliczanego w systemie dwumiesięcznym. W porównaniu do rozliczenia w systemie jednomiesięcznym oszczędnością są jeszcze większe.

  Faktura będzie zawierała rozliczenie zużycia energii w poprzednim okresie oraz wyliczenie należności ustalonych na następne pół roku. Wartość tych płatności będzie określana indywidualnie dla każdego Klienta na podstawie ilości energii, jaką zużył w analogicznym okresie roku poprzedniego. Faktura będzie zawierała maksymalnie 6 blankietów płatnych co miesiąc. Blankiety będą określać prognozowaną wartość zużycia energii w następnym okresie. Dodatkowo, pierwszy blankiet obejmował będzie rozliczenie za poprzedni okres.
  Jeżeli w wyniku rozliczenia zużycia energii w poprzednim okresie powstanie:

  • niedopłata – zostanie ona doliczona do pierwszego blankietu wpłat,
  • nadpłata – pomniejszy blankiety wpłat lub będzie mogła zostać zwrócona Klientowi na jego wniosek.

  Wprowadzenie sześciomiesięcznego okresu rozliczeniowego spowoduje zmianę wyglądu dotychczasowej faktury oraz sposobu jej doręczania Wszystkie faktury będą doręczane korespondencyjnie, a wraz z pierwszą fakturą prognozową każdy klient otrzyma ulotkę objaśniającą jak czytać nową fakturę.

  Klienci z obszaru wałbrzyskiego mogą spodziewać się pierwszych faktur w systemie prognozowym w marcu i kwietniu 2012 r.

  • W przypadku przyjęcia zaproponowanych zmian do dotychczas obowiązującej Umowy kompleksowej, nie jest wymagane podejmowanie jakichkolwiek działań ze  strony Klienta.
  • W przypadku nieprzyjęcia zaproponowanych zmian do dotychczas obowiązującej umowy, klient ma prawo do złożenia pisemnego wypowiedzenia wiążącej umowy.
  • W przypadku braku akceptacji propozycji sześciomiesięcznego okresu rozliczeniowego, klient powinien pisemnie wskazać jeden z okresów rozliczeniowych (tj. 1-miesięczny lub 2-miesięczny).

  Ze względu na specyfikę rozliczeń pierwsza faktura w systemie sześciomiesięcznym będzie różniła się od docelowych faktur VAT:

  • nie będzie zawierać wartości faktycznego zużycia za miniony okres, a jedynie same wartości prognoz na następne miesiące,
  • może zawierać mniej niż sześć blankietów wpłat, w zależności od grupy rozliczeniowej Klienta (termin wysyłki faktury).

  /na podstawie informacji Tauron S.A./

  Poprzedni artykułPrzybyło bezrobotnych
  Następny artykułFałszywy wnuczek wyłudził 23 tysiące