Znanenieznane.pl: Śnieżka – ulubiona góra Europejczyków

  4

  Śnieżka to bardzo charakterystyczna góra, symbol Karpacza. Wznosi się ponad wszystkimi szczytami Karkonoszy i Sudetów. Stanowi wyzwanie, chociażby przez wzgląd na wysokość. Prowadzi na nią kilka pięknych szlaków turystycznych o różnym stopniu trudności. Czynnikiem zachęcającym do zdobycia szczytu Śnieżki jest przepiękny i unikalny widok. Podczas ładnej pogody i dobrej widoczności ze szczytu widać panoramę nawet na odległość 200 km.


  Najnowsze badania wykazały, iż Korona Karkonoszy jest najczęściej zdobywanym szczytem w Europie. Coś w tym musi być, ponieważ na szlakach nie brakuje zagranicznych turystów. Prawdopodobnie tak skutecznie przyciągają ich fenomenalne widoki, klimat oraz niezwykle przyjazna atmosfera na trasach. Chociaż lepiej sobie odpuścić wspinaczkę, np. w trakcie majowego weekendu. Unikniecie wtedy gigantycznego tłoku i odgłosów sapania za swoimi plecami.

  Klimat zbliżony jest do tego, jaki panuje za kołem podbiegunowym. Poprzez warunki klimatyczne wykształciła się tam właśnie roślinność alpejska. Złożyła się na to temperatura (rekordowo ciepło, „aż” 24,5 stopni było w 2005 r.) i długo zalegający śnieg, czasem od października aż do maja. Na górę Kopę można wjechać wyciągiem krzesełkowym, a w dalszą podróż wybrać się podążając jednym z malowniczych szlaków wprost na szczyt Śnieżki. Podróżowanie na krzesełku ponad wierzchołkami drzew i podziwianie z góry przepięknej panoramy jest naprawdę wielką atrakcją i unikalnym przeżyciem. Na samym szczycie Korony Sudetów wszelki wysiłek zostaje nagrodzony. Czeka tam na nas zabytkowa kapliczka św. Wawrzyńca z 1665 r., możliwość wypoczynku i posilenia się w restauracji oraz niezmiennie zapierające dech w piersiach widoki.

  Historia, legendy

  Śnieżka jest górą powstałą w okresie karbońskim (w tym samym czasie powstały kotły polodowcowe). Natychmiast po wypiętrzeniu się Karkonoszy była najwyższym szczytem w nowo powstałym paśmie górskim.
  Śnieżka jako jedna z pierwszych w Europie zapoczątkowała ruch turystyczny. Już w XVI w. przybywali tu liczni turyści, między innymi kuracjusze z Cieplic Zdroju. Śnieżka przyciągała od zawsze wysokością, będącą dla wielu wyzwaniem, a także niewymagającym wejściem na szczyt. Po raz pierwszy została zdobyta przez polskich turystów w 1677 r. Pierwsza kobieta na Śnieżce pojawiła się w 1696 r. Jako ciekawostkę zanotowano, że w 1715 r. szczyt zdobył 83-letni mężczyzna. Na Śnieżce pojawił się również niepełnosprawny sportowiec. Był to pierwszy udany wjazd na wózku i miał miejsce w 2006 r.

  [photospace]

  Co można tam robić?

  • Podziwiać przepiękną panoramę w drodze i bezpośrednio ze szczytu.
  • Spróbować sił w snowkitingu – to fantastyczna zabawa z kajtem na śniegu.
  • Spacerować po szlakach, prowadzących na Śnieżkę.
  • Kupić pamiątki związane z wyprawą.

  Czego nie wolno pominąć?

  • Zwiedzenia zabytkowej kaplicy św. Wawrzyńca, wybudowanej w 1655 r.
  • Utrwalenia w obiektywie pięknych widoków oraz budynków na samym szczycie.
  • Zaobserwowania unikalnej w tej szerokości geograficznej roślinności alpejskiej.

  Atrakcje i ciekawe miejsca w pobliżu

  • Karpacz z licznymi atrakcjami.
  • Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska w Kowarach.
  • Western City w Ściegnach.
  • Kościół Wang.
  • Śnieżne Kotły – kotły polodowcowe, znajdujące się w zachodniej części Karkonoszy.
  • Karkonoski Park Narodowy z licznymi atrakcjami (m.in. formacje skalne Pielgrzymy).

  www.znanenieznane.pl

  Poprzedni artykułRozważania o majonezie, także świdnickim
  Następny artykułPolecamy: “Dzienniki kołymskie” Jacek Hugo-Bader