Wycieczka w nagrodę

  0

  Najpierw zwiedzanie kościoła, żeby poznać historię i współczesność tego miejsca. Żeby przyjrzeć się detalom i poczuć atmosferę panującą we wnętrzu. Potem próba przeniesienia tych inspiracji na papier.  Właśnie do takiego twórczego poznawania rodzimych zabytków świdnicką młodzież zaprosili: Towarzystwo Regionalne Ziemi Świdnickiej, Muzeum Dawnego Kupiectwa oraz Parafia Ewangelicka.  Powodów do rozpoczęcia współpracy między organizacjami było wiele. Jedna z nich to jubileusz 10-lecia wpisania kościoła na listę UNESCO. Ale także wciąż mała znajomość lokalnych zabytków. Jak tłumaczy ks. Waldemar Pytel „angażujemy się w projekty edukacyjne, aby stworzyć szansę młodym ludziom poznania rzeczy cennych.”  Z takich właśnie powodów najpierw otwarto drzwi świątyni dla świdnickich gimnazjalistów, którzy jesienią licznie skorzystali z oferty. Potem ogłoszono konkursu na logo Dolnośląskiego Szlaku UNESCO. Prace nadesłane do końca listopada 2011 roku podlegały ocenie komisji konkursowej.

  Pierwsze miejsce zdobył projekt Julii Bilan z Gimnazjum nr III w Świdnicy. Nagrodę dla zwyciężczyni, a także jej koleżanek i kolegów z klasy, ufundował Wojciech Murdzek, Prezydent Świdnicy. Objął on także konkurs swoim patronatem. Dzięki Julii cała jej klasa pojedzie wiosną trasą DSU i zwiedzi oba Kościoły Pokoju oraz Halę Stulecia.

  W akcji otwartych drzwi Kościoła Pokoju w listopadzie 2011 roku wzięło udział  około 500 świdnickich gimnazjalistów, potem niektórzy z nich wysłali swoje prace na konkurs. Trasa turystyczna po dolnośląskich zabytkach z listy światowego dziedzictwa powstała w 2010 roku i wtedy też była promowana w różnych miastach w Polsce. Więcej informacji o projekcie można przeczytać a artykułach z 2010 roku. W tym roku jesienią młodzież z wrocławskich gimnazjów jako pierwsza pokonała szlak DSU.

  źródło www.kosciolpokoju.pl

  Poprzedni artykułDzieciaki obdarowane w Warszawie
  Następny artykułPrzedstawiciele organizacji w komisjach konkursowych